Apple láme rekordy. Trhová hodnota firmy prekonala 1 bilión USD!

Americká spoločnosť Apple, ktorá s cennými papiermi obchoduje na verejnom trhu, sa stala prvou americkou firmou, ktorej trhová hodnota prekonala hranicu jedného bilióna USD (viac ako 862 miliárd EUR).

Zdroj: www.pixabay.com

Deň 2.8.2018 sa rozhodne zapíše do histórie kalifornskej spoločnosti Apple. Jej akcie na trhu Nasdaq stúpli až na 207,05 USD, čo zvýšilo kapitálovú hodnotu Applu na 1 bilión amerických dolárov. Tento nárast oproti stredajšiemu dňu predstavuje zhodnotenie o 2,8 percenta. V utorok 31.7.2018 zverejnila firma výsledky hospodárenia za druhý kvartál. Akcie Applu posilnili zhruba o 9 percent. Informovala agentúra Reuters.

 

Trhová hodnota Applu rastie už 10 rokov

Firma prekonala svojimi pozitívnymi hospodárskymi výsledkami očakávania analytikov a potvrdila tak už desať rokov trvajúci rast, o ktorý sa zaslúžil najmä preslávený prístroj iPhone. Práve vďaka nemu sa spoločnosť Apple transformovala z menšieho hráča na trhu s osobnými počítačmi na globálneho giganta v oblasti zábavy a komunikácie.

Výkonný riaditeľ Tim Cook, ktorý je vo svojej funkcii od roku 2011, považuje 1 biliónové ohodnotenie za dôležitý míľnik v histórií firmy. Podľa jeho vyjadrení sú finančné výnosy výsledkom neustálych inovácii spoločnosti a dodržiavaním firemných hodnôt.

 

Z garážovej firmy sa stala najziskovejšia verejne obchodovateľná spoločnosť USA

Zdroj: www.pixabay.com

Dnes sa môže zdať skoro nepredstaviteľné, že firma, ktorá vznikla v roku 1976 v garáži, má vyššie príjmy ako je hrubý domáci produkt Portugalska či Nového Zélandu.

Prvýkrát uviedla spoločnosť Apple svoje akcie na trh v roku 1980. Od tej doby ich hodnota vzrástla o viac ako 50.000 percent.

Firma Apple zaznamenala v roku 2007 výrazný rast hlavne po uvedení svojho smartfónu iPhone na trh. V roku 2006, rok pred predstavením iPhonu, tržby firmy činili menej než 20 miliárd USD, čo predstavovalo čistý zisk 2 miliardy USD. V minulom roku jej tržby vzrástli na 229 miliárd USD a čistý zisk sa zdvojnásobil na 48,4 miliárd USD. Apple sa tak stal najziskovejšou verejne obchodovateľnou firmou v USA.

Zvýšený záujem o akcie spoločnosti Applespôsobilo hlavne uvedenie nového iPhonu Xna trh, ktorého cena sa pohybuje okolo 1000 dolárov. Zdrojom príjmov Applu je nielen hardvér smartfónu, ale aj služby iCloud, Apple Music či doplnková starostlivosť Apple Care. Pozitívne na trhovú hodnotu firmy pôsobilo aj oznámenie Apple, že vyčlení 100 miliárd USD na program spätného odkupu akcií.

 

O udržanie vedúceho postavenia bude musieť spoločnosť Apple zabojovať

Aj napriek tomu, že v súčasnosti je spoločnosť Apple lídrom medzi verejne obchodovateľnými firmami v USA, bude musieť o svoje prvenstvo v budúcnosti zabojovať. Analytici upozornili, že pokiaľ sa firme Apple nepodarí nájsť nejaké nové produkty alebo služby, o svoje vedúce postavenie by mohla prísť.

Keďže dopyt po smartfónoch postupne klesá, lídrom na trhu by sa mohla stať firma Amazon, ktorá je so svojou trhovou hodnotou 880 miliárd USD druhou najväčšou verejne obchodovateľnou spoločnosťou v USA alebo spoločnosť Alphabet, ktorá je materskou firmou internetovej spoločnosti Google.

 

Zdroje: www.fxstreet.cz / www.reuters.com