Apple je nielen známa značka, ale môže byť aj bohatý investor. Kúpi Teslu, bude investovať do Netflixu alebo zvolí inú akvizíciu?

Apple, to je nielen predajca mobilných telefónov iPhone alebo počítačov s logom odhryznutého jablka. V prvom rade ide o veľmi silnú firmu, dokonca z pohľadu trhovej hodnoty najsilnejšiu na celom svete. Len pred pár dňami podľa aktuálnych údajov presiahla trhová hodnota značky Apple 800 miliárd dolárov, čo je doslova astrologická suma peňazí.

Nielen trhová hodnota, ale aj hotovosť

Nepochybne patrí Apple medzi gigantov vo svojom obore a rovnako tak aj medzi najhodnotnejšie firmy na planéte, ale dôležitá je nielen trhová hodnota, ale aj to, koľko peňazí má firma „k dispozícii“.

Jedna vec je totiž to, aká je hodnota napríklad jednej akcie, ale druhá vec je, aký „budget“ má spoločnosť k dispozícii. A hoci sa v máji dostala cena za jednu akciu tejto kalifornskej spoločnosti na hodnotu takmer 154 amerických dolárov, stále ide o hodnotu vyjadrenú takpovediac len na papieri.

Ak by ste vlastnili tisíc akcií, viete ich ako investor predať, no firma potrebuje mať k dispozícii aj finančné prostriedky k okamžitému použitiu.

V tomto ohľade je však Apple na rozdiel od mnohých iných známych značiek znova vo výhode. Ako vyplýva z vyjadrení, ktoré nedávno poskytol serveru CNN Money finančný riaditeľ Apple Luca Maestri, spoločnosť má na účtoch neuveriteľných 257 miliárd amerických dolárov.

Až 240 miliárd drží Apple mimo jurisdikcie USA a to najmä kvôli daniam. Nedávno zvolený prezident Donald Trump však avizoval už pri nástupe do úradu, že sa zameria práve na peniaze, ktoré americké spoločnosti držia mimo domácu ekonomiku.

Motivovať ich, aby peniaze vrátili do domovskej krajiny, chce najmä úľavami na daniach. To by zároveň znamenalo, že Apple môže tieto peniaze použiť aj na strategické investície.

Kúpa vlastných akcií? Krajná možnosť

Apple je výnimočná hneď v niekoľkých smeroch. Nielen, že je to z hľadiska trhovej hodnoty najsilnejšia firma na svete, a nielen, že má k dispozícii obrovské množstvo hotovostných prostriedkov, ale zároveň ide o lídra spomedzi burzových spoločností, ktoré investujú svoj zisk do spätného odkúpenia vlastných akcií.

Viacerí kritici hovoria, že už aj tak obrovský program spätného výkupu akcií, bude ešte viac navýšený. V pláne je navýšiť objem prostriedkov na výkup akcií o 35 miliárd dolárov, čiže celkovo na 210 miliárd dolárov.

V súvislosti s technologickým gigantom, ktorý bol vždy známy tým, že prichádzal s prevratnými inováciami, sa o investovaní do vlastných akcií hovorí doslova s dešpektom. Podľa odborníkov ide o krajnú možnosť, ak už neviete peniaze investovať lepšie.

imac, ipad a iphone sú známe produkty apple
iMac, iPad a iPhone sú známe produkty Apple

Skúsenosti z minulosti už sú

Zatiaľ najväčšou investíciou, ktorú Apple zrealizoval, bola kúpa výrobcu slúchatiek od rappera Dr. Dre. Bolo to tri roky dozadu a celkovo musel Apple zaplatiť až 3 miliardy amerických dolárov.

Technologický gigant by vzhľadom k svojej disponibilnej rezerve mohol považovať uvedenú sumu doslova za „drobné na kávu“. Preto by do úvahy mohli pripadať aj omnoho väčšie akvizície alebo nákupy spoločností. Na čo všetko by Apple „mal“?

Nepochybne zaujímavou investíciou by bola značka elektrických automobilov Tesla. Spojiť vizionára Elona Muska s vizionárskym gigantom Apple by rozhodne nemuselo byť na škodu veci. Najmä z dvoch dôvodov: konkurenčný Google už je vo vývoji svojich vlastných automobilov veľmi ďaleko a Tesla by masívnu investíciu určite veľmi dobre zužitkovala.

Investovať by spoločnosť Apple mohla pokojne aj do klasických automobiliek. Pre zaujímavosť, známa trojica silných amerických značiek General Motors, Chrysler a Ford má spolu trhovú hodnotu niečo cez 110 miliárd amerických dolárov. Hoci by si to Apple mohol dovoliť, zrejme je takéto niečo naozaj len v rovine sci-fi.

Oveľa pravdepodobnejšie je, že by sa spoločnosť snažila získať nejakú konkurenčnú firmu, prípadne značku z podobného prostredia. Výrobca kamier GoPro, softwarový vývojová spoločnosť Adobe alebo výrobca počítačových procesorov AMD, to všetko sú firmy, ktoré by si mohla Apple dovoliť kúpiť a na svojej hotovosti by to takmer ani nepocítila.

Investície z ríše snov

Skúsme popustiť uzdu fantázii a predstaviť si, že by sa Apple rozhodol investovať mimo svoj obor a šiel by ďalej. Zaujímavou akvizíciou by určite mohla byť spoločnosť Netflix, čo je televízny a filmový online provider s aktuálnou hodnotou cez 68 miliárd dolárov. Prístup na mediálny trh by bol určite zaujímavý v rámci väčšej diferenciácie svojho pôsobenia a rozloženia finančných prostriedkov.

Nemenej zaujímavé by mohlo byť, ak by sa Apple rozhodol vstúpiť priamo do produkčnej oblasti. Spoločnosť Disney má aktuálne hodnotu cez 170 miliárd dolárov, čo by už rozhodne ukrojilo veľkú časť rozpočtu, na druhú stranu, jednalo by sa o akvizíciu so zaujímavým potenciálom.

Koniec koncov, Steve Jobs v minulosti „koketoval“ s Pixarom a ukázalo sa to ako dobrá voľba. Tak či onak, ide stále len o špekulácie. Tie sa objavujú pomerne pravidelne, nakoľko Apple má k dispozícii naozaj seriózny balík na investovanie. Nechajme sa teda prekvapiť, kam svoje peniaze vloží najbližšie.

Na rozdiel od drobných investorov ide naozaj o strategické rozhodnutie, ktoré môže ovplyvniť životy v podstate každého z nás. Tam, kde investuje Apple, tam to „zaváňa úspechom“!

Zdroj: roklen24.cz, zive.sk