Arca Capital kúpila palác Belleuve a vloží do neho 750 miliónov českých korún. Nie je to ale jediná nehnuteľnosť, do ktorej investuje

Dom Belleuve, nazývaný aj Palác Belleuve, má nového majiteľa. Taliansky majiteľ Luciano Pinelli tento nádherný dom na Smetanovom nábreží s výhľadom na Pražský hrad predal známej investičnej a finančnej skupine Arca Capital. Tá má s lukratívnou nehnuteľnosťou veľkorysé plány.

Výnimočný miestom aj architektúrou

Palác Belleuve alebo Dom Belleuve, ako sa táto unikátna nehnuteľnosť v Prahe nazýva, bola postavená v 19. storočí. Na rozdiel od mnohých iných domov, architekti pri stavbe zvolili štýl holandskej renesancie a je to na dome vidno už na prvý pohľad.

Samotný názov Belleuve znamená vo francúzštine „krásna vyhliadka“ a to je druhá typická charakteristika tejto nehnuteľnosti. Palác ponúka majiteľovi výnimočnú vyhliadku, jednak na rieku Vltava, ale najmä na Hradčany.

Palác Belleuve je projektovaný ako trojkrídlová nehnuteľnosť, ktorá má z jednej ulice 5 podlaží, z tej druhej 6, čo je dané nerovnosťou okolitého terénu. Fasáda je typická bohatým členením, balkónmi, vežičkami, arkádami a arkiermi. Na severozápadnom nároží budovy je dominantou masívna hranolová veža.

Zaujímavá je aj história celého objektu. Pred vojnou v ňom mal ateliér známy maliar Oskar Kokoschka, neskôr je miesto zaujal ďalší výnimočný umelec, Jiří Trnka. Nehnuteľnosť patrí aktuálne k tomu najlepšiemu, čo bolo v Prahe na predaj.

Luxusný hotel alebo apartmánové bývanie

Palác Belleuve nakoniec skončil v rukách finančnej a investičnej skupiny Arca Capital a okamžite dostal pomenovanie Arca Palace. Rastislav Velič, partner skupiny, uviedol, že investícia do projektu by mala byť okolo 750 miliónov českých korún.

Táto suma je celková a má zahŕňať aj náklady na rekonštrukciu a prípadnú prestavbu. Výnimočná nehnuteľnosť je pre Arca Capital veľmi dobrý úlovok, jej polohu a vzhľad si Velič pochvaľuje.

Otázkou ostáva využitie budovy. Do úvahy prichádzajú dve možnosti: luxusný hotel alebo apartmánové bývanie. Prvá možnosť je v súlade s predstavami pôvodného majiteľa, druhá by zrejme zapadala do konceptu skupiny aj aktuálnych trendov. Všetko by sa malo rozhodnúť do troch mesiacov.

praha
Praha je mesto s krásnou architektúrou, ale Belleuve aj tak vyniká

Aj ďalšie historické nehnuteľnosti v Prahe

Dom Belleuve nie je jedinou historickou nehnuteľnosťou v hlavnom meste Českej republiky, do ktorej Arca Capital investovala svoje peniaze. Na Malej strane v Thunovskej ulici pripravuje investičná skupina projekt apartmánového bývania určeného na prenájom.

Ako povedal Rastislav Velič, kúpna cena bola na úrovni 150 miliónov českých korún, rekonštrukcia by mala stáť okolo 100 miliónov. V súhrne tak Arca preinvestuje na tejto realitný zámer zhruba štvrť miliardy českých korún, čo je naozaj úctyhodná suma.

Okrem toho, že sa skupina sústredí na apartmánové bývanie, neďaleko Prahy investovala aj do kúpy pozemkov. Cieľom tejto investície je vybudovať na pozemkoch plnohodnotnú infraštruktúru a neskôr jednotlivé parcely odpredať pre individuálnu výstavbu. Všetky tieto investície realizuje Arca Capital práve v období, kedy ceny nehnuteľností rekordne stúpajú.

Na Slovensku tisícka bytov aj rovno celá „dedina“

Arca však nie je aktívna v nehnuteľnostiach len v Českej republike, ale aj na Slovensku. V Bratislave sa chystá zamerať na výstavbu bytov, v pláne je výstavba zhruba tisícky bytov určených na predaj. Veľmi dobre našliapnuté však má na strednom Slovensku v rámci projektu Gothal.

Ide o turisticko-rekreačný komplex, ktorý vyrastá v Liptovskej Osade neďaleko známeho strediska Donovaly. Pôvodný projekt bol predstavený už v roku 2011 a oficiálne bol rezort otvorený už v roku 2016, teda aspoň jeho časť, konkrétne vodný svet. Jeho dominantou bol veľký 25 metrový bazén.

Plány sú navyše ešte väčšie, ako terajšia realita. Komplex sa chce uchádzať nielen o bežných turistov, ale aj o firemnú klientelu. Na jar by sa mal stavať futbalový štadión, výhľadovo sa počíta aj s multifunkčnou halou.

Arca Capital teda nie je v realitnom a developerskom obore žiadnym nováčikom. Plány sú na prvý pohľad síce smelé, ale prax ukazuje, že aj realistické. Uvidíme, ako nakoniec dopadne projekt s Arca Palace a ktorým smerom sa bude uberať. Jedno je isté už teraz: išlo o premyslenú investíciu, ktorú chce Arca Capital dotiahnuť do konca.

Zdroj: finweb.sk, e15.cz, etrend.sk