Bitcoin: čo to je, ako funguje ťažba, predaj a nákup a prečo nie je vhodný na investovanie či obchodovanie

Kryptomeny sú čoraz viac populárnejšie. Prvou, ktorá prerazila do sveta a rozpútalo sa okolo nej doslova šialenstvo, je Bitcoin. To, akú veľkú popularitu má, dokazuje najmä skutočnosť, že nejde ani tak o to, aká je jeho cena či hodnota na burze, prípadne akým smerom ide vývoj. Jednoducho, je „in“ bez ohľadu na všetky relevantné argumenty.

Čo je Bitocin?

Najčastejšie sa hovorí o Bitcoine ako o virtuálnej peňažnej mene založenej na open-source technológii. Z technologického pohľadu ide o decentralizovanú P2P sieť, nad ktorou nie je autorita a teda nie je možné Bitcoin ovplyvňovať z jedného miesta.

Bitcoin bol stvorený ako deflačná mena, nakoľko množstvo peňazí je konečné a počet Bitcoinov je presne 21.000.000 kusov. Vďaka tejto vlastnosti je mena imúnna voči vyvolaniu inflácie, čiže znehodnoteniu.

Samotná mena vznikla ako P2P sieť už pred 8 rokmi, kedy ju v roku 2009 predstavil svetu človek vystupujúci pod menom Satoshi Nakamoto. Jeho skutočná identita nie je známa a s okolitým svetom komunikoval zakladateľ meny len prvý rok, potom sa úplne odmlčal.

Na úvod ťažba, dnes už aj možnosť predaja a nákupu cez automaty či zmenárne

V začiatkoch sa Bitcoin získaval ťažbou, v angličtine sa tento postup označoval ako „mining“. Dodnes sa tým, čo všeobecne virtuálne meny ťažia, hovorí „mineri“. Ťažba prebiehala pomocou matematických výpočtov a algoritmov, vďaka ktorým sa Bitcoiny „dolovali“. Technicky ide o náročný proces a to tak na počítač, ako napríklad aj na elektrickú energiu.

V posledných rokoch sa začala mena používať aj na obchodovanie. Cez rôzne zmenárne alebo už aj fyzické automaty bolo možné si kúpiť či predať ľubovoľné množstvo Bitcoinov.

Táto možnosť je tu aj doteraz, pričom na zámenu aj platby v Bitcoinoch existuje jeden oficiálny softvérový klient a niekoľko alternatívnych. Možnosť zaplatiť Bitcoinmi za nejaký tovar či služby využil prvý krát v roku 2010 istý Laszlo Hanyecz. Ten si za 10.000 Bitcoinov kúpil v máji toho roku dve pizze.

ťažba bitcoinu
Ťažba Bitcoinu je náročná na technické vybavenie aj na spotrebu elektrickej energie

Vývoj hodnoty Bitcoinu je ako na hojdačke

Bitcoin sa už od svojho počiatku vyvíjal veľmi nepredvídateľne. Ak by ste napríklad v roku 2010 investovali 10 amerických dolárov a kúpili za ne Bitcoiny v ich vtedajšej hodnote, dnes by ste ich mohli predať pokojne aj za 25 miliónov dolárov. Hoci to znie ako príležitosť na rozprávkové zbohatnutie, ide skôr o ilúziu.

Bitcoin je síce dnes obchodovaný na burze, pričom jeho neoficiálnym symbolom je skratka BTC, ale až do roku 2013 nebol ničím zaujímavý. Na jeseň toho roku však Bitocin uznalo Nemecko za oficiálnu virtuálnu menu a to bol impulz k prekonaniu tisícdolárovej hranice za 1 Bitocin.

Nasledujúce dva roky však priniesli prepad, dokonca na úroveň niečo cez 150 dolárov za Bitcoin, čím sa mena vrátila na svoje typické úrovne z prvých rokov. Až do konca minulého roka sa potom pohybovala v rozmedzí od 150 do 1.000 dolárov.

Ďalší zlom prišiel znova s reakciou ďalšej veľkej ekonomiky, tentokrát Japonska. To začiatkom roka uznalo Bitcoin tiež za oficiálnu virtuálnu menu a hodnota razom vyletela na dvojnásobok predošlého rekordu, čiže až nad hranicu 2.000 dolárov.

Žiadna zlatá baňa, skôr veľká špekulácia

Fakt, že aktuálne je hodnota Bitcoinu nad 15.000 dolárov, pričom napríklad mesiac dozadu to bola len polovica, naznačuje nielen príliš vysokú volatilitu. Treba si totiž uvedomiť, že aké dôsledky by nastali, ak by sa podobne správali iné veľké meny, napríklad Euro alebo americký Dolár.

Je tu však niekoľko rozdielov medzi Bitcoinom a ostatnými menami. Tým najzásadnejším je, že kým bežné meny sú oficiálne uznaným platidlom v určitom hospodárskom priestore, Bitcoin toto zatiaľ nedosiahol.

Existuje síce nepochybne dostatok obchodov, ktoré v minulosti deklarovali, že budú platbu Bitcoinom akceptovať, ale dnes je to problém. Dobrým príkladom je napríklad najväčší internetový obchod s počítačovými hrami v Českej republike, Steam. Ten prestal prijímať platby v Bitcoinoch a odvolal sa na nestálosť meny, ale aj vysoké poplatky.

Bitcoin tiež priťahuje hackerov. Najčastejšie si totiž ľudia ukladajú virtuálnu menu do tzv. virtuálnych peňaženiek, čo sú v podstate len softwarové kontá. Napríklad internetová platforma NiceHash sa stala len nedávno terčom kybernetického útoku, pričom prvé správy hovoria o krádeži Bitcoinov hodnote viac ako 60 miliónov dolárov.

Ešte väčším problémom je, že virtuálna mena sa dostáva do tieňa podozrenia, že ju zneužívajú zločinecké skupiny. Napríklad v prvej polovici roka zadržala bulharská polícia 200 tisíc Bitcoinov od organizovanej kriminálnej skupiny.

Mena je totiž ťažko stopovateľná a je tak ideálna na uloženie väčšieho množstva peňazí pochádzajúcich z nelegálnej činnosti. Dá sa využiť aj na obchádzanie daní a už skôr sa o nej napríklad generálny riaditeľ známej banky JPMorgan Jamie Dimon vyjadril, že ide o podvod ideálny pre krajiny či ľudí, ktorí potrebujú svoje financie schovať pred úradmi.

mince bitcoin
Bitcoin sa viac podobá na komoditu, než na klasickú menu

V čom sú riziká Bitcoinu? Že nie je ani mena, ani investícia, ani komodita

Zrejme najväčším rizikom z pohľadu bežného laika je myslieť si, že Bitcoin je mena. Hovorí sa to tak skoro všade, ale svojim správaním a niektorými vlastnosťami sa za plnohodnotnú menu považovať nedá. Naopak, oveľa bližšie má ku komoditám, napríklad k zlatu. Spája ich obmedzené množstvo a pravidelne sa opakujúce stúpanie a klesanie hodnoty.

Lenže ani zlato, ani iné podobné komodity, nezažívajú také turbulencie, ako je tomu v prípade Bitcoinu. Navyše, Bitcoin nemá žiadne využitie v praxi, podľa ktorého by sa aspoň približne dala určiť jeho aktuálna reálna hodnota.

Bohužiaľ, Bitcoin nie je ani investícia. Tvrdia to aj najväčší odborníci na ekonomiku či financie a hoci je možné Bitcoiny kupovať či predávať, ide skôr o špekuláciu, než o investíciu.

Prečo Bitcoin stúpa? Je to ako začarovaný kruh

Dalo by sa to prirovnať k tzv. Tulipánovej horúčke v Holandsku, kde nikým a ničím nekontrolované a neregulované obchodovanie viedlo až k situácii, že za cibuľku tulipánu bolo možné si kúpiť napríklad dom uprostred Amsterdamu.

Prečo však stále stúpa hodnota Bitcoinu? Je za tým jediná, tak prostá, vec: viera, že cena bude zajtra vyššia, ako je dnes. Mena tak priťahuje špekulantov, čo ukazuje aj jej posilnenie následkom nákupu zo strany veľkých spoločností s dostatočnými prostriedkami.

Všetci jednoducho len veria, že dokážu na Bitcoine zarobiť a tak špekulujú s jeho kúpou, čo tlačí cenu nahor. Ak sa k tomu pridajú úplní laici, ktorí si myslia, že sa treba do procesu nákupu zapojiť, kým je čas, niet sa čomu čudovať, že Bitcoin rastie.

Prečo povedať Bitcoinu nie? 3 dôvody, ktoré vám ukážu pravdu

Na záver jedno kratšie, no o to výstižnejšie, vysvetlenie, ako doteraz Bitcoin stúpal a aká bude jeho budúcnosť. Toto vysvetlenie spočíva v 3 faktoroch, ktoré sú zároveň aj dôvodmi, prečo by ste mali odolať lákavému trendu na „investovanie“ do Bitcoinu.

Prvým faktorom je, že počas prvých rokov svojej existencie bol Bitcoin zaujímavý akurát tak pre pomerne úzku IT komunitu. Tá v ňom videla skôr zaujímavosť z technologického hľadiska. Na hodnote začala mena stúpať až po tom, ako ju začali akceptovať veľké ekonomiky, napríklad Nemecko a Japonsko.

Hoci sa mena hrdí práve nezávislosťou od týchto autorít, je evidentné, že ju ovplyvňujú takéto medzníky. Čoraz viac sa hovorí o snahe štátov, napríklad USA alebo Veľkej Británie, posilniť zásahy voči Bitcoinu. Dá sa veľmi dôvodne predpokladať, že aj tieto medzníky Bitcoin ovplyvnia a je zrejmé, že nie pozitíve.

internetová bublina
Pamätáte si ešte na internetovú bublinu z konca milénia? Niečo podobné zažívame s Bitcoinom dnes

Druhým faktorom je, že v prípade Bitcoinu je zaujímavá práve technológia, no Bitcoin samotný je len jedna z možností jej využitia. Príklady z histórie ukazujú, že podobne aj internet ako technológia vyvolal veľkú bublinu na konci 20. storočia.

Všetci veľkí priekopníci z tej doby skončili na technologickom smetisku dejín a dnešní giganti, napríklad Facebook alebo Google, vznikli oveľa neskôr. Podobný osud môže veľmi ľahko postihnúť aj Bitcoin, ktorý jednoducho len „dláždi“ cestu svojim nasledovníkom.

Tretím faktorom v neprospech Bitcoinu je samotná teória bublín. Tá hovorí, že bublina vzniká v momente, ak sa preceňuje hodnota či význam niečoho, čomu ľudia veria a čo považujú za prospešné. Nehovoríme len o laikoch, ale aj o veľkých a skúsených spoločnostiach.

Hodnota a význam Bitcoinu sa nedajú doterajšími prostriedkami a postupmi zistiť. Bitcoin ako taký je prakticky nevyužiteľný. Je postavený na zaujímavej architektúra, ale mena sama o sebe neodráža žiadnu reálnu hodnotu. Ak ako hodnotu neberieme nenásytnosť tých, ktorí ju nakupujú zo špekulatívnych dôvodov, že pôjde ešte nahor a dúfajú, že pôjde ešte nahor aj preto, že ju nakúpia.

Na záver…

Zhrnuté a podčiarknuté: Bitcoin nie je vhodný na investovanie či obchodovanie v žiadnom zmysle slova, ktoré sa na tieto činnosti používalo dodnes.

Pre bežného laika a malého investora nie je táto kryptomena vhodná dokonca ani na špekulovanie, nakoľko sa vymyká všetkým historickým modelom. S výnimkou tých, ktoré sme spomenuli vyššie. A to teda rozhodne nie sú modely, ktoré by chcel ktorýkoľvek rozumný investor nasledovať.

Ak už chcete investovať a svoje peniaze zhodnotiť, dôležité je vidieť nielen investíciu, ale aj uchopiteľnú a reálnu hodnotu za ňou. Nie nadarmo patria vo svete financií medzi dlhodobo najlepšie investičné nástroje podielové fondy alebo korporátne dlhopisy. Preštudujte si o niečo viac o nich a zistíte, že toto je skutočná investícia do svojej budúcnosti.

Zdroj: finweb.sk, kurzy.cz, lidovky.cz, zive.sk