Česká koruna atakuje najsilnejšie hodnoty od ukončenia intervencií. Stane sa cieľom špekulácií?

Od ukončenia intervencií zo strany Českej národnej banky uplynul už zhruba polrok. Za ten čas posilnila Česká koruna až na hranicu 26 korún za euro, dokonca túto hranicu aj prelomila a dosiahla minimum na úrovni 25,91 koruny za euro. Veľmi dobre si mena počína aj voči americkému doláru. Otázkou však je, čo bude ďalej.

Od apríla bez intervencií

Keď v apríli tohto roku oznámila ČNB koniec režimu devízových intervencií, koruna sa nachádzala v pásme nad 27 korún za euro. Banka ústami svojho guvernéra Jiřího Rusnoka však zároveň varovala špekulantov, že prípadné nadmerné výkyvy kurzu bude aj po ukončení priamych intervencií zmierňovať inými svojimi nástrojmi.

Po troch rokoch trvajúcich intervencií zo strany centrálnej banky to mnoho expertov privítalo. Česká koruna hneď po oznámení centrálnej banky reagovala na novú správu posilnením a začalo sa špekulovať, kam až môže situácia zájsť. Nakoniec sa ukázalo, že obavy pred príliš veľkými pohybmi kurzu nadol či nahor boli predčasné.

Pred revíziou HDP je koruna silná

Pred chystanou treťou revíziou domáceho HDP za druhý kvartál je česká koruna na najsilnejších hodnotách od ukončenia intervencií zo strany centrálnej banky. Kurz koruny a eura je 25,91 ku 1, pri pomere koruny a doláru je stav 22,13 ku 1. Americká mena však posilňuje, čo sa prejavuje aj na menovom páre EUR / USD, kde bola atakovaná hranica 1,177 EUR / USD.

Z domácich dát, ktoré by mohli korunu ešte viac posilniť, je známy už index PMI priemyslu, kde nastalo zrýchlenie na 56,6 bodu, čo predstihlo očakávania na úrovni 55,4 bodu. Rovnako tak boli zverejnené dáta ohľadom prebytku štátneho rozpočtu na úrovni 17,4 miliardy korún, pričom štátny dlh v 3. štvrťroku klesol na 32,6 % HDP.

Čaká sa však ešte na zverejnenie dát jednotlivých sektorových účtov z pohľadu HDP, pričom najdôležitejšie budú údaje ohľadom investícií a ich rozdelenie do jednotlivých sektorov. Otázkou je, či sa zmení aj predpokladané tempo rastu, ktoré bolo v minulom období predpovedané na úrovni 4,7 % medziročne.

kurzy na trhu
Česká koruna od apríla sústavne posilňuje

Bude koruna pre špekulantov atraktívnejšia?

Česká koruna napriek zaujímavým číslam zostáva výrazne prekúpená. Otvorené korunové pozície sa pohybujú totiž rádovo v stovkách miliárd korún a ani po ukončení intervencií neprišlo k výraznejšiemu zosekaniu pozícií investorov. Vysoký podiel zahraničných hráčov na lokálnom dlhopisovom trhu to len potvrdzuje.

Špekulácie však hrozia v prípade, že by koruna začala výraznejšie posilňovať, ako tomu bolo doteraz. Vtedy by mohlo prísť k situácii, že by väčší hráči chceli vybrať svoje zisky a to bez ohľadu na situáciu v ECB alebo na iné externé faktory. Extrémne posilňovanie sa však nepredpokladá.

Zásadný obrat v menovej politike ECB by však mohol znamenať práve ten impulz, aby sa rozhodli veľkí hráči predať svoje investície v korunách. Naopak, ak nastane zbližovanie trhových a oficiálnych úrokových sadzieb, bude to pre ďalších investorov a špekulantov signál, že by mali do koruny ešte viac investovať.

Dlhodobo sa očakáva posilňovanie

Proti špekulatívnym obchodom a odchodom však hovoria dlhodobé predpovede. Tie nevychádzajú z abstraktných hodnôt, ale z dlhodobých fundamentov českej ekonomiky. Ide najmä o vonkajšiu rovnováhu, relatívnu infláciu alebo relatívny rast.

Všetky tieto ukazovatele hovoria, že dlhodobo bude koruna posilňovať. Kam až, to je tá správna otázka.

Teoreticky by koruna zniesla posilnenie kurzu aj o 10 %, čiže aj pod hranicu 25 EUR / CZK. Či sa tak naozaj stane, je ale veľmi neisté. Konzervatívnejšie odhady hovoria skôr o medziročných ziskoch na úrovni 5 %. Naopak, výraznejšie odchýlky budú skôr dočasného charakteru a pôjde viac o špekulácie, než o odraz reality.

Zdroj: roklen.cz, kurzy.cz