Česká republika OKD neodkúpi

Ponuka na odkúpenie spoločnosti OKD súkromným investorom stále zostáva na stole. Vláda ČR totiž nepristúpila ani na výzvu odborárov a štátny podnik DIAMO OKD neodkúpi. Ponuka na prípadný odkup štátom by celý predaj len komplikovala.

OKD, do roku 1991 nazvaná Ostravsko-karvinské doly, je od minulého roka v insolvencii. Úspech reorganizácie pritom závisí na nájdení partnera, ktorý by pomohol s prevádzkou  a aj s následným útlmom ťažby uhlia. V novembri preto OKD oslovilo až 200 potenciálnych partnerov, medzi nimi aj štátny podnik DIAMO.

Celú situáciu mierne skomplikovalo Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR. Podalo totiž návrh na odkúpenie OKD štátom s tým, že štát by sa tak nakoniec musel postarať o útlm ťažby a prepustených zamestnancov spoločnosti. Tým de facto vyslalo signál, že už dopredu neveria buď v úspech predaja súkromným spoločnostiam alebo v úspech následnej správy podniku. Návrh ministerstva ešte podporili odborári OKD, ktorí sa tiež domnievajú, že útlm ťažby dopadne najlepšie pod kuratelou štátu.

Vláda, s výnimkou ministrov za ČSSD, tento postoj odmietla. Ústami ministra financií ČR Andreja Babiša zainteresovaným odkazuje: „Závery o tom, že celý proces ťažby vrátane postupného útlmu zaistí štát najlacnejšie, alebo, že súkromný investor na postupný útlm nezarobí, považujeme za nepodložené a predčasné. Trváme na tom, že úloha štátu prichádza až v okamihu, kedy nebude predložená riadna ponuka súkromného investora, pričom prípadná záväzná ponuka zo strany štátnej spoločnosti jednoznačne poškodzuje predajný proces, a teda celé OKD. “

Podľa nezávislých analytikov je úvaha vlády správna a záchrana štátom by mala prísť až vo chvíli, kedy nebude zo situácie iné východisko. Navyše štát už v OKD angažovaný je a to prostredníctvom štátom vlastneného podniku Priska. Ten požičal OKD 700 000 000 korún a dosadil do predstavenstva a vedenia svojich ľudí.

Hľadanie strategického partnera tak len zbytočne poškodzujú unáhlené závery a stranícke boje politickej reprezentácie. O OKD má pritom záujem veľký počet spoločností z radov ťažiarov, energetických firiem i private equity fondov.

Drobnou čerešničkou na celej kauze je fakt, že Ministerstvo financií ČR odmietlo odkúpenie OKD prostredníctvom štátneho podniku DIAMO, ktorý ovláda Ministerstvo priemyslu a obchodu ČR, ale pritom podľa všetkého chcelo odkúpiť OKD prostredníctvom akciovej spoločnosti Priska, ktorú ako jediný akcionár ovláda samo.

Zdroj: ČTK