Česko si požičiava za rekordný úrok posledných dvoch rokov. Ako sú na tom slovenské štátne dlhopisy?

Obdobie, kedy si Česká republika požičiavala dokonca za záporný úrok, je zdá sa nenávratne preč. V prvej polovici júla sa totiž ukázalo, že úrok na štátne financovanie poskočil o polovicu a oproti obdobia z počiatku roku je až trojnásobný. Česká republika si tak požičiava za najvyšší rok za posledné dva roky. Slovensko je na tom o niečo lepšie.

Za 10 ročnú pôžičku 1,1 % p.a., pri 30 ročnom dlhopise skoro 1,5 %

Česká republika, podobne ako aj ostatné štáty, vydáva pravidelne štátne dlhopisy určené na strednodobé a dlhodobé financovanie štátu. To, za aký úrok sú ochotné trhy požičať krajine, je určitým indikátorom finančnej politiky, ekonomickej situácie a aj politickej stability. V tomto ohľade bola Česká republika dlhé roky premiantom celej Európy.

Začiatkom prázdnin sa však situácia náhle zhoršila. Za 10 ročnú pôžičku štátu si totiž investori pýtali aj 1,1 % ročný úrok, čo prekvapilo aj nestranných pozorovateľov a ekonomických expertov.

Podľa vyjadrení hovorcu Ministerstva financií ČR, Filipa Běhala, „v tejto chvíli nemožno povedať, či sa jedná o krátkodobý výkyv na trhoch a preto ministerstvo nepovažuje za nevyhnutné na túto situáciu bezprostredne reagovať akýmkoľvek verejným prehlásením o zmene politiky dlhopisových emisií“.

Emisia 30 ročných dlhopisov, ktorá prebehla naposledy v polovici júna, dokonca priniesla ročný úrok 1,473 %. Česká republika si s takýmto úročením požičala celkovo 2.772.190.000 Českých korún.

Pri krátkodobom financovaní prostredníctvom štátnych pokladničných poukážok je úročenie stále veľmi priaznivé a zostáva dokonca v záporných hodnotách. Emisia Českej republiky zo 14. júla bola v hodnote 26.055.000.000 Kč, s úrokom len -0,4 % p.a. a so splatnosťou do 8. septembra tohto roku.

Výsledok uvoľnenia kurzu koruny alebo očakávania sprísnenia politiky ČNB?

To, čo môže byť za náhlym rastom úroku pri 10 ročnom financovaní Českej republiky, je tak trocha záhadou. Do úvahy prichádzajú dve možnosti, prípadne ich kombinácia. Prvou je, že aktuálna situácia je výsledkom uvoľnenia kurzu českej koruny.

Kým v minulosti bola silná koruna bezpečným prístavom pre zahraničných investorov, teraz tomu tak podľa všetkého už nemusí byť. Druhým faktorom bude môže byť očakávané sprísnenie menových politík tak Českej národnej banky, ako aj Európskej centrálnej banky.

ecb
Európska centrálna banka bude sprísňovať menovú politiku

Ak si bude Česká republika v budúcnosti menej požičiavať, mohli chcieť investori ešte vyťažiť čo najviac zo svojej minulej investície. V každom prípade, koniec intervencií mal aj pozitívne dopady. Devízové rezervy Českej národnej banky zrástli v mesiaci jún o 872 miliónov € a dosiahli tak hodnotu takmer 125 miliardy €.

Časť devízových rezerv sa bude banka podľa vyjadrenia jej guvernéra Jiřího Rusnoka snažiť zhodnotiť presunom z menej výnosných € na americké doláre alebo nákupom kvalitnejších dlhopisov. Aktuálne je totiž objem týchto rezerv jeden z najvyšších na svete a dosahuje bezmála 70 % hrubého domáceho produktu Českej republiky.

Na Slovensku je to veľmi podobné

Čo sa týka situácie na Slovensku, v niektorých ukazovateľoch sme na tom o niečo lepšie, v niektorých zas o niečo horšie. Netreba však zabúdať, že na Slovensku sa platí spoločnou európskou menou a krajina je už dlhé roky členom Eurozóny so všetkými výhodami aj nevýhodami.

Výsledky aukcií štátnych dlhopisov z júna tohto roku ukazujú, že dosahujeme nižší úrok, aj keď nie o príliš veľa. Priemerný akceptovaný výnos do splatnosti na 9 ročných dlhopisoch je okolo 0,7 % ročne. Nebyť rapídneho nárastu úroku na 10 ročných pôžičkách pre Českú republiku, boli by sme na tom zrejme veľmi podobne.

V prípade financovania na dlhšie obdobie však ide ročný úrok rapídne nahor aj u nás. Napríklad pri 20 ročných dlhopisoch bol priemerný akceptovaný výnos do splatnosti až 1,7287 % p.a., čo je už viac, ako dosiahla Česká republika pri 30 ročných dlhopisoch.

Ak si porovnáme štátne pokladničné poukážky, v roku 2017 Slovenská republika pristúpila k ich aukcii zatiaľ len dvakrát a to hneď na úvod roka. Vtedy sme dosiahli priemerný akceptovaný výnos do splatnosti -0,25 % a -0,24 % v prípade poukážok so splatnosťou do konca novembra tohto roku.

Zdroj: e15.cz, ardal.sk