Česko stále na vlne investičného záujmu

Investičný apetít v Českej republike stále rastie. Len v roku 2016 sa predalo 288 firiem za rekordných 251 miliárd korún. Väčšina peňazí pretiekla vo vnútri českých hraníc a len minimum smerovalo von. Mohla za to nielen oslabená koruna, ale aj ďalšie vplyvy.

Biznisu sa v Česku darí. Práve o tom svedčia čísla predajov českých firiem. Predalo sa ich najviac v celom regióne strednej a juhovýchodnej Európy. V celkovej výške investovaných financií sa pred ČR dostalo len Poľsko. Medziročne vzrástol objem transakcií o 38%. „Medzi ťahúňmi tohto pozitívneho vývoja patrí silný záujem čínskych aj japonských spoločností o české firmy, dobrá ekonomická situácia firiem a dostupné akvizičné financovanie podporené slabou českou korunou,“ identifikuje kľúčové faktory rastu Štěpán Flieger, šéf oddelenia fúzií a akvizícií Ernst & Young.

Investičný apetít pritom nemotivuje len nákup firiem, ale aj ich predaj. Majitelia už vybudovaných a solventných firiem zvažujú ich predaj a hľadajú, kde by svoje peniaze a záujmy ďalej zúročili. Najväčším obchodom sa stala kúpa 31% podielu v energetickej firme EP Infrastructure investičnej spoločnosti Macquarie za 1,64 miliárd USD.

Významne sa na celkových číslach podpísala tiež fúzia gigantov antivírusových riešení Avast a AVG za 1,4 miliardy dolárov. Najviac nakupoval holding Jaroslava Strnada Czechoslovak Group, ktorý uskutočnil šesť významných akvizícií (napr. Značiek Avia a Prim). Druhý najaktívnejší investor, čínska skupina CEFC, získal medzi inými obchodný komplex Florentinum a podiel v J & T Finance Group.

Pozoruhodným faktorom je medzištátny pohyb peňazí. 68% všetkých investícií uskutočnili českí investori v rámci ČR, 23% celkového objemu pritieklo zo zahraničia a 9% investícií smerovalo z Česka von. „Do značnej miery ide o dôsledok oslabenej českej koruny, ktorá znevýhodňuje nakupovanie podnikov v zahraničí“, komentuje to expert Ernst & Young na fúzie Michal Hrmo. „V porovnaní s rokom 2015 narástol počet domácich transakcií o 121%, zároveň však došlo k poklesu investícií českých subjektov do zahraničia o 32%.“ Domáci investori cielili predovšetkým okolité štáty, teda Poľsko, Slovensko a Nemecko.

Najviac peňazí pretieklo IT (15%), nehnuteľnosťami (13%) a oblastí maloobchodu / veľkoobchodu (12%). Medziročne počet transakcií vzrástol v stavebníctve, v informačných technológiách, v bankovníctve a finančných službách. Naopak, pokles investičného záujmu zaznamenali médiá / telekomunikácie a potravinárstvo.

Top 10 transakcií v ČR v roku 2016

KupovanýKupujúciObjem (mld. USD)
EP Infrastructure, a.s. - 31 % (CZ)Macquarie (AU)1648
AVG Technologies N.V. - 100 % (NL)AVAST Software s.r.o. (CZ)1365
Florentinum - 100 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)301
TSS Cargo a. s. - 80 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)269
Sonnen GmbH – NA (DE)Envision Energy Ltd, China eCapital Corporation, Inven Capital; GE Ventures, SET Ventures85
INVIA.cz a. s. - 90 %Rockaway Travel SE (CZ)85
Pražská teplárenská LPZ a. s. - 100 % (CZ)Veolia Energie ČR, a.s. (CZ)80
CPI Hotels and Hotel Lucemburská - 100 % (CZ)CPI Property Group (CZ)45
NetBrokers holding, a. s. - 50,01 % (CZ)Bauer Media Group (DE)39
Travel Service, a. s. - 39,92 % (CZ)CEFC China Energy Co. (CN)34

Česká konjunktúra úspešne odoláva svetovému trendu. Celosvetovo totiž investície zaznamenali útlm v poriadku 18% na 3,2 bilióna dolárov. Najviac sa investovalo v energetike, ťažobnom priemysle a v utilitách. A najviac podobu a štruktúru investovania ovplyvnili regulátori a Číňania.

„Kým regulátori mnohých veľkým transakciám zabránili, čínski investori naopak obrie transakcie iniciovali a veľkú časť z nich aj zdarne dokončili“, hovorí Hrmo. „V roku 2016 bola z rôznych dôvodov zmarená takmer štvrtina ohlásených transakcií, čo je najviac od finančnej krízy v rokoch 2008 – 2009. Na druhej strane aktivita čínskych investorov meraná počtom transakcií medziročne vzrástla štvornásobne.“

Zdroje: Ernst & Young, Euro.cz