Demisia českej vlády korunu príliš neoslabila, ale v budúcnosti môže posilňovať pomalšie

Trhy vždy veľmi citlivo reagujú na akékoľvek politické otrasy a pády vlád nebývajú výnimkou. Na rozdiel od minulosti však reagovali na zámer predsedu vlády Českej republiky Bohuslava Sobotku podať demisiu oveľa miernejšie, než sa očakávalo. Čo však neprišlo teraz, môže sa prejaviť v budúcnosti, minimálne do termínu najbližších volieb.

Od apríla ČNB prestala s intervenciami

Po viac ako troch rokoch zásahov Českej národnej banky voči kurzu Českej koruny prišlo začiatkom apríla uvoľnenie. Bolo plánované a trhy ho vo všeobecnosti očakávali, takže sa predpovedalo postupné posilňovanie koruny. Kým národná banka udržiavala menu umelo nad hranicou 27 Českých korún za Euro, do konca roka mala národná mena posilniť pod hodnotu 26 Kč za Euro.

Hneď po uvoľnení dohľadu ČNB začala koruna posilňovať. Prvé aprílové dni sa niesli v znamení rýchleho posilnenia až na hodnotu 26,55 Kč / Euro z dňa 7. apríla. Po dosiahnutí tohto rekordu koruna striedavo oslabovala a posilňovala, pričom 27. apríla sa znova dostala nad hranicu 27 Kč / Euro. Veľké a trvalé posilnenie teda ani po skončení intervencií nenastalo.

Za týmto vývojom treba vidieť tri faktory. Prvým je, že ČNB síce prestala s vážnejšími intervenciami, ale aj naďalej deklarovala odhodlanie proti neprimeranému posilňovaniu priebežne zasahovať. Druhým faktorom je, že investori sa nehrnuli do veľkých obchodov s korunou, nakoľko ju zrejme nakúpili v dostatočnom množstve už počas minulých rokov. Tretím faktorom bol čas, nakoľko viacerí väčší hráči čakali uvoľnenie kurzu o niečo neskôr.

Ohlásenie demisie si koruna akoby ani nevšimla

Po tom, čo 3. marca ohlásil premiér českej vlády Bohuslav Sobotka svoj zámer podať demisiu, čiže vyvolať pád celej vlády, sa s napätím očakávalo, ako zareaguje Česká koruna na túto politickú situáciu. Už príklady z minulosti ukazovali, že akákoľvek nestabilita alebo nepredvídateľnosť politického vývoja vie citeľne oslabiť menu.

Tento krát sa však nič podobné nestalo. Na rozdiel od prudkého prepadu libry po oznámení výsledkov referenda o tzv. Brexite, prípadne na rozdiel od oslabenia dolára po víťazstve Donalda Trumpa v prezidentských voľbách v USA, nenastalo žiadne veľké zemetrasenie. Kurz koruny na niekoľko minút spadol na 26,9 Kč / Euro, avšak hneď sa vrátil na pôvodnú úroveň 26,7 Kč / Euro.

To, prečo na rozdiel od iných udalostí z minulosti, nereagovali trhy tak prudko na demisiu českej vlády, treba pripísať najmä celkovej atmosfére. Už dlhšiu dobu existuje napätie medzi predsedom ČSSD a premiérom Bohuslavom Sobotkom a predsedom hnutia ANO a ministrom financií Andrejom Babišom. Sobotkove oznámenie o demisii vnímajú investori aj trhy skôr ako politické gesto v rámci predvolebnej kampane a vážnu krízu za tým aktuálne nevidia.

Posilňovanie je viac neisté

To, čo nenastalo teraz, môže prísť v budúcnosti. Neočakáva sa však, že by začala národná mena ČR prudko oslabovať a napríklad by prelomila hranicu 27 Kč / Euro natrvalo. Skôr sa treba pripraviť na mierne vyššiu nervozitu viacerých obchodníkov a špekulantov, ktorí budú skôr inklinovať k uzatváraniu svojich pozícií a Česká koruna nebude posilňovať tak, ako sa pôvodne čakalo.

Najbližšie týždne ukážu, či je možné očakávať posilňovanie koruny podľa pôvodného scenára. S najväčšou pravdepodobnosťou tomu tak nebude a minimálne do termínu najbližších volieb je nereálne čakať, že by koruna mohla dosiahnuť hodnoty zo začiatku apríla. Od výsledku volieb potom bude závisieť, či zameškane dobehne, alebo bude aj na konci roku 2017 končiť na podobnom kurze voči Euru, ako tomu bolo rok dozadu.

Zdroj: euro.cz, ceskatelevize.cz