Do akých najbizarnejších a najdrahších darčekov môžete investovať? Toto je 10 príkladov, ktoré stoja za zváženie

Viete, do čoho investujú boháči? Áno, samozrejme aj do akcií a iných cenných papierov, ale darčeky sú jedna z vecí, ktorú je možné rovnako tak považovať za formu investovania. Nehovoríme však o bežných darčekoch z obchodov, ale o bizarných a luxusných veciach, ktoré (možno) nikdy nestratia na svojej hodnote. Tu je 10 veľmi zaujímavých príkladov!

Diamantový šach

Hráte radi šach? Vlastne, je to úplne jedno, nakoľko nasledujúci šach určite nebudete využívať na pravidelné hranie. Hovoríme totiž o ručne vyrobenom diamantovom šachu so šachovnicou zloženého z čiernych a bielych diamantov osadených v 14 – karátovom zlate.

Celkovo má šachová sada viac ako 186 karátov a o jej dizajn sa postarala ikona vo svojom obore, dizajnér Bernard Maquin. Ak by ste sa rozhodli investovať do takéhoto darčeku, musíte si pripraviť zhruba pol milióna amerických dolárov.

Starožitný Badminton cabinet

Určite ste počuli o tom, že uložiť peniaze do starožitnosti nie je zlý nápad. Viete ale asi aj to, že to rozhodne nie je lacná záležitosť. Máme však pre vás tip na jeden naozaj výnimočný darček a to barokový kabinet vysoký viac ako 3,5 metra zo začiatku 18. storočia.

Len pre pár rokmi sa tento starožitný kúsok vydražil za viac ako 36 miliónov amerických dolárov. Ide v podstate o komodovú skrinku na 8 nožičkách, ktorá je zdobená ornamentmi a na vrchu má hodiny. Ktovie, či stojí za tú sumu, rozhodne je ale krásna!

badminton cabinet
Barokový Badminton cabinet (zdroj: 3.bp.blogspot.com)

Mŕtvy žralok v akváriu

Hodnotu nasledujúceho darčeka prekoná zrejme už len jeho bizarnosť. Pred viac ako 25 rokmi vytvoril Damien Hirst zaujímavé surrealistické dielo nazvané „The Physical Impossibility of Death in the Mind of Someone Living“.

Ide o žraloka tigrovaného zakonzervovaného po smrti vo formaldehydovom kúpeli. V podstate sa dá tento darček považovať aj za umelecké dielo, otázne ale je, či by ste zaň boli ochotní zaplatiť 8 až 12 miliónov dolárov. Za toľko sa totiž naposledy údajne predal.

Romanée-Conti

Čím je víno staršie, tým je zrelšie. A čím je zrelšie, tým je aj drahšie. Takto to presne funguje vo svete vín, no o tých najluxusnejších značkách to platí tisícnásobne. Medzi prémiové značky vína patrí rozhodne aj vinárstvo Romanée-Conti.

Ak by ste chceli sebe alebo niekomu blízkemu darovať naozaj drahý bolehlav, odporúčame siahnuť po zbierke viac ako 900 pohárov tohto vína. Niečo podobné sa vydražilo v aukčnej hale Sotheby v Hong Kongu za neuveriteľných 1,6 milióna dolárov. Na zdravie!

víno
Čím je víno staršie, tým je drahšie

Krištáľové piano

Po šachu tu máme ďalší predmet, ktorý má obrovskú cenu vďaka svojmu materiálu. Je ním piano vydražené za viac ako 3 milióny dolárov, ktoré je celé krištáľové a to vrátane 100 % priehľadného vrchného krídla.

Samozrejme, klávesy sú v klasickej čierno-bielej kombinácii a k pianu je aj polstrovaná sedačka pre pohodlnejšie sedenie. Krištáľové piano je od Heintzmana a bolo použité na otváracom ceremoniáli počas Letných olympijských hier.

Náramok Wallis Simpson

Hovorí vám niečo meno Wallis Simspon? Ak nie, tak by ste mali vedieť, že táto Američanka zbavila trónu kráľa Edwarda VIII, ktorý kvôli nej abdikoval krátko pred vypuknutím druhej svetovej vojny a oženil sa s ňou.

Tento diamantovo-ónyxový náramok patril práve Wallis Simpson, ktorá ho počas života nosila. Náramok je v tvare ležiacej mačkovitej šelmy a je v strieborno-čiernej kombinácii. Ak by ste chceli niekomu dopriať takýto darček, pripravte si šek na sumu 12,4 milióna dolárov.

Lietajúca posteľ

Určite poznáte príbeh o lietajúcej posteli a hodinkách s fontánou. Verte alebo nie, ale lietajúca posteľ naozaj existuje. Vďaka modernej technológii bola už pred viac ako 10 rokmi vyrobená špeciálna levitujúca magnetická posteľ.

Nemusíte sa báť, že by vás neudržala. Jej nosnosť je až pol tony. Posteľ levituje nad zemou vo výške necelého metra a poskytuje pohodlie oveľa väčšie, ako bežná manželská posteľ s klasickými rozmermi. Neprehliadnuteľná je aj jej cena, konkrétne 1,6 milióna dolárov.

lietajúca posteľ
Levitujúca posteľ existuje, ale stojí viac, ako váš dom (zdroj: 24.media.tumblr.com)

Picasso

Maľby a obrazy už odpradávna priťahujú bohatých zberateľov. Čím slávnejší maliar a čím originálnejšie dielo, tým vyššia cena. Niektoré z takýchto umeleckých skvostov sú už nepredajné, no stále nové a nové aukcie lámu jeden cenový rekord za druhým.

Prvenstvo za najdrahšie dielo predané v aukcii drží maľba svetoznámeho umelca Pabla Picassa. Jej názov je Les femmes d’Alger a v dražbe z roku 2015 sa v New Yorku predala za neuveriteľnú sumu takmer 180 miliónov amerických dolárov.

Ferrari 250 GTO Berlinetta

Značku Ferrari zrejme netreba nikomu predstavovať. Už aj najlacnejšie autá stoja státisíce Eur, nieto ešte zberateľské kúsky so statusom veterána, ktorých bolo vyrobených len zopár kusov a to priamo na objednávku.

Jedným z takýchto áut je aj Ferrari 250 GTO Berlinetta vyrobené začiatkom 60. rokov. Auto je v typickej červenej farbe a ide o športové coupe s krásnymi oblými tvarmi. Len nedávno bolo vydražené v USA a nový majiteľ musel za svoj darček zaplatiť 52 miliónov dolárov.

ferrari
Ferrari je právom najžiadanejšia značka áut na svete

Antila

Za týmto tajomným názvom sa skrýva… nehnuteľnosť! Ide o 27 poschodový dom nachádzajúci sa v Bombaji, čo je svetové obchodné centrum a srdce Ázie už od čias kolonizácie. Dom priťahuje oči zvedavcov nielen výškou, ale aj tvarom.

Ak by ste sa rozhodli spraviť si radosť a nasťahovať sa tam, pripravte si sumu okolo 1 miliardy amerických dolárov. Za to dostanete neuveriteľnú rozlohu 12 tisíc metrov štvorcových obytnej plochy a krásny výhľad na celé mesto!

Tak čo, vybrali ste si nejaký darček pre seba alebo niekoho blízkeho? Všetky majú niečo spoločné: sú jedinečné, krásne a drahé.

Zdroj: openiazoch.zoznam.sk, financnytrh.com