Elon Musk uvažuje o stiahnutí Tesly z burzy

Zakladateľ a generálny riaditeľ americkej spoločnosti Tesla Elon Musk jedná so svojimi stúpencami o odkupe všetkých akcií. Doposiaľ firma obchodovala so svojimi akciami na verejnom trhu. Minulý týždeň však Musk cez internet informoval o prípadnom stiahnutí akcií z trhu. Žiadna dohoda zatiaľ nebola uzavretá. Musk na svojom internetovom blogu napísal, že saudskoarabský štátny investičný fond PIF tlačí na to, aby sa výrobca elektrických automobilov stal súkromnou firmou. Jednania o tejto možnosti sa podľa Muska vedú už dva roky.

Zdroj:Wikimedia Commons (CC BY 2.0)

Elon Musk minulý týždeň opäť šokoval trhy. V utorok 7.8.2018 na sociálnej sieti Twitter oznámil, že uvažuje o prevzatí firmy do súkromného vlastníctva a odkúpení všetkých akcií z trhu. Taktiež uviedol, že pre tento zámer má zaistené financovanie. Posledné jednanie so saudskoarabským fondom sa konalo 31.júla. Podľa Muska bolo ukončené s pozitívnym záverom, že dohoda môže byť uzatvorená. Fond sa k prípadnej dohode nevyjadril.

 

Muskov tweet spôsobil pochybnosti

Musk je v tomto roku pod silným tlakom. Snaží sa zo svojej stratovej spoločnosti vybudovať stabilného a hlavne ziskového výrobcu automobilov. Preto niet divu, že po svojom nezvyčajnom vyjadrení na sociálnych sieťach bol konfrontovaný s otázkou, či aj naďalej zostane riaditeľom spoločnosti. Podľa jeho slov by v tomto ohľade nemalo dôjsť k žiadnej zmene.

Po uverejnení tweetu vzrástli akcie Tesly o 11 percent. Ich cena stúpla až na 379 USD za akciu. Z tohto dôvodu začala internetové oznámenie generálneho riaditeľa firmy vyšetrovať americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC). Tweet napadli aj investori, ktorí špekulujú s poklesom ceny akcií Tesly. Podľa ich vyjadrení im chce Musk svojím tweetom spôsobiť vysoké straty, ktoré pramenia z prudkého nárastu ceny akcií. V dobe zverejnenia sa akcie Tesly predávali za menej než 360 amerických dolárov. Musk vo svojom tweete ponúkol akcie za 420 USD za kus.

 

Otázne zostáva financovanie odkupu

Zdroj:www.pixabay.com

Musk sa aj do budúcna bude snažiť udržať jeho podiel v Tesle na úrovni približne 20 percent. Ponuku odkúpenia akcií za 420 USD by mohla prijať zhruba jedna tretina všetkých akcionárov, uviedol Musk. V jeho záujme je, aby Tesla mala širokú základňu investorov, preto vo svojom vyjadrení dodal, že taktiež rokuje s ďalšími investormi. Záujem zo strany Saudskej Arábie je podľa neho očividný, pretože chce rozšíriť svoje investície aj do iných oblastí, ako je ropa.

Saudskoarabský verejný investičný fond je známy svojimi investíciami do technologických firiem. Nedávno získal v spoločnosti Tesla niečo menej ako 5 percent akcií. Čínska spoločnosť Tencent Holdings, ktorá v minulom roku získala taktiež 5 percent podielu firmy Tesla, by mohla byť ďalším možným partnerom.

Niektorí analytici a investiční bankári sa domnievajú, že návrat do súkromných rúk by mal pre Teslu význam. Skepticky však vidia financovanie odkupu akcií, na ktoré by Tesla potrebovala až 72 miliárd amerických dolárov, čo by predstavovalo jeden z najväčších obchodov tohto druhu. Uviedla agentúra Reuters. Podľa Muska je však financovanie tejto dohody zabezpečené, no neposkytol žiadne ďalšie podrobnosti.

 

Zdroje: www.fxstreet.cz / www.reuters.com