V EÚ sú nízke úroky a extrémne dlhy. Čo to znamená pre trhy a investovanie?

Stav dlhov v Európskej únii začína pripomínať situáciu začiatkom 90. rokov minulého storočia v Japonsku. Tak sa vyjadril Andrea Enria, šéf EBA, čiže európskeho bankového dohľadu. V „krajine vychádzajúceho slnka“, ktorá bola vtedy druhou najsilnejšou svetovou ekonomikou, bolo v móde požičiavať si za výhodný úrok. Firmy aj obyvateľstvo tak mali veľké dlhy, ktoré sa stali veľmi rýchlo nesplatiteľnými.

Zadlžujeme sa aj vďaka úrokom

Už tri roky je možné pozorovať aj na Slovensku rapídny pokles úrokov, čo sa prejavuje najviac viditeľne na úrokových sadzbách hypotekárnych úverov. Tie sú na historických minimách, čo ešte viac povzbudzuje ľudí k zvyšovaniu zadlženosti. Úroky však klesli prakticky v celom bankovom sektore, nevynímajúc napríklad ani bežné spotrebné a spotrebiteľské úvery.

Ak sa zoberie suma, ktorú rozpožičali dôležité úverové ústavy, dosiahneme hranicu až jeden bilión €. Ide o astronomické číslo, ktoré však samé o sebe nemusí ešte znamenať tak veľký problém. Dôležité je, aby neprišlo k nafúknutiu obrovskej bubliny na trhoch, pretože jej prasknutie by mohlo znamenať problém so splácaním úverov. V EÚ bola zatiaľ na konci roka miera nedobytnosti úverov na úrovni 5,4 %, čo je medziročné zlepšenie o 0,5 %.

Najviac nedobytných úverov majú v súčasnej dobe grécke, cyperské, portugalské a talianske banky. Ak by prišlo k bubline na trhoch a jej prasknutiu, mohli by sa k nim pridať aj banky ďalších členských štátov EÚ a to už by mohol byť problém pripomínajúci práve situáciu z konca 20. storočia v Japonsku. Vtedy napríklad firmy kótované na tokijskej burze stratili zo svojej hodnoty až 1,4 bilióna €.

Klasické vklady v bankách neprinášajú nič

Nízke úroky, ktoré na európskych trhoch udržiava ECB, však majú pre verejnosť aj svoju odvrátenú tvár a to ohľadom bankových vkladov. Kým v minulosti nebolo nič výnimočné, ak ste mohli mať na termínovanom vklade alebo vkladnej knižke úrok aj 3 percentá ročne, dnes sa v tých najväčších bankových domoch nedostanete ani na pol percenta za rok.

V princípe všetky tradičné formy sporenia pomocou bankových produktov sú dnes prakticky bez reálneho výnosu a to aj pri minimálnej hodnote inflácie. Viaceré vkladné knižky alebo sporiace účty dokonca po započítaní inflácie znehodnocujú sporiteľom ich úspory. Úplne do extrému zachádzajú niektoré nemecké banky, ktoré dokonca účtujú klientom záporné úroky.

Zaujímavosťou je napríklad menšia stavebná sporiteľňa v Nemecku, ktorá patrí do skupiny Raiffeisen, ktorá už od septembra minulého roku strháva 0,4 percenta ročne z vkladu uloženého v banke. Týka sa to však len vkladov nad 100.000 €. Deutsche Bank a Commerzbank, najväčšie nemecké banky, takýto postup zatiaľ uplatňujú len voči veľkým korporátnym a inštitucionálnym klientom, nie voči bežným spotrebiteľom.

Ak investovať, tak po novom

Z pohľadu menších aj stredných investorov je súčasná situácia niečím nová. Tradičné cesty sa stávajú nezaujímavými, čo znamená, že treba hľadať nové príležitosti. Ako ideálne nástroje sa javia niektoré špecifické dlhopisy s obmedzenou emisiou a nákup podielu v podielových fondoch silných finančných skupín.

Kto chce ísť najmä po vysokom zisku, ten má možnosť vybrať si z portfólia produktov akciové podielové fondy. V nich je možné získať za rok napríklad aj 20 percent zo sumy investície, avšak v tomto prípade ide už naozaj o pomerne vysoko rizikovú investíciu. V dobe všeobecne nízkych úrokov je však samozrejme o to zaujímavejšia.

Viac konzervatívnou cestou, kde je pomer rizika a výnosu ďaleko lepší, sú podielové fondy orientované buď na realitný trh a developerstvo, prípadne na bežné finančné nástroje peňažného trhu. Aj v prípade dlhopisov je možné nájsť zaujímavé projekty, kde sa dá pomýšľať na výnos nad 5 % za rok, budete však musieť dlhšie hľadať a najmä si preverovať dôveryhodnosť takejto investície.

Aká bude budúcnosť?

Na úvod spomínaný Andrea Enria, šéf Európskeho bankového dohľadu, predpovedá do budúcnosti, že už nebude možné chyby manažmentov bánk riešiť na úkor daňových poplatníkov. Rovnako tiež nemecké spolková vláda sa stavia proti vytvoreniu jednej európskej konsolidačnej banky, ktorá by mohla v budúcnosti zlé dlhy prevziať.

Isté je len jedno: nízke úroky tu nebudú na večné časy a na moment, kedy budú musieť stúpnuť, by mali byť všetci investori aj bežní spotrebitelia pripravení. Nateraz sú trhy stabilné a investovanie do komodít alebo do overených fondov či dlhopisov javí všetky známky zdravého pomeru medzi výnosom a rizikom. Budúcnosť však môže priniesť určite aj nečakané zmeny.

Zdroj: finweb.sk, sme.sk