Inflácia rastie, na Slovensku je na najvyššej úrovni od roku 2013. Black Friday to, zdá sa, nijako neohrozí

Inflácia je v našej ekonomike takmer každoročne prítomným javom. Ak nerátame niektoré roky, najmä 2014 a 2015, určitá miera zvyšovania spotrebiteľských cien tu bola vždy. Niečo podobné platí aj pre Českú ekonomiku, hoci rozdiely medzi nami boli niekedy naozaj markantné.

Najvyššie čísla za posledné roky

Tempo medziročného rastu inflácie na Slovensku šlo nahor, informoval o tom Štatistický úrad Slovenskej republiky. Ceny tovarov a služieb u nás rástli najrýchlejšie od jari 2013, pričom kým v septembri bola inflácia na úrovni 1,6 %, za minulý mesiac to bolo až 1,7 %. Inflácia pritom zasiahla takmer všetky kategórie, s výnimkou energií, nábytku a vybavenia pre domácnosti.

Najväčší podiel na zdražení majú bezpochyby potraviny, ktoré medziročne zvýšili svoje ceny o neuveriteľných 6,5 %. Ak by sme sledovali len toto číslo, podobnú infláciu sme u nás nemali viac než 6 rokov.

Napriek týmto číslam stále platí, že miera inflácie je u nás aj naďalej pod inflačným cieľom Európskej centrálnej banky, ktorý hovorí o 2 percentách za rok. Tento cieľ zrejme v budúcich rokoch Slovensko dosiahne, nakoľko prognózy Národnej banky Slovenska hovoria, že tempo rastu spotrebiteľských cien by sa malo aj naďalej zrýchľovať.

ecb
Cieľ ECB je inflácia na úrovni 2 % ročne

Česká republika s vyššou infláciou a s posilňujúcou korunou

V susednej Českej republike tiež inflácia za posledné obdobie akcelerovala, dokonca je na oveľa vyššej úrovni, ako u nás. Medziročne vzrástli spotrebiteľské ceny v októbri o 2,9 %, čo predstavuje zrýchlenie o 0,2 % oproti predošlému mesiacu.

Aj v prípade Českej republike najrýchlejšie rástli ceny potravín, medziročne napríklad ceny masla vzrástli o polovicu, čo sa určite podpísalo aj na tzv. maslovej hystérii, ktorá ovládla krajinu za posledné mesiace. Ceny všetkých tovarov v priemere vzrástli o 2,7 % za rok, pri službách v priemere o 3,2 %.

Na infláciu u našich západných susedov má svoj vplyv aj neustále posilňujúca koruna. Len pred pár dňami pokorila nové maximum, konkrétne pomer 25,48 Koruny za Euro, čo je bezprecedentne najsilnejšia hodnota od marca 2013. Za sedem mesiacov od ukončenia intervencií zo strany centrálnej banky tak koruna posilnila voči Euru až o 1,50 Kč a predpokladá sa, že rok 2018 odštartuje ešte silnejšia.

Popularita „Čierneho piatku“ napriek inflácii rastie

Napriek zvyšovaniu cien sa čoraz viac darí obchodníkom, čoho dôkazom sú aj spotrebiteľské čísla. Osobitnou kapitolou sú samozrejme rôzne akcie, napríklad v týchto dňoch aktuálny „Black Friday“.

Práve týmto dňom sa začína nákupný maratón, ktorý potrvá až do Vianoc a počas ktorého sa zľavy v obchodoch dostávajú až do astronomických čísiel. Nie je nič výnimočné, ak sa v reklame stretnete napríklad so zľavami 80 % a viac, samozrejme, len na vybraný druh tovaru. A v tom spočíva čaro týchto zliav.

Black Friday akcie usporadúvajú už nielen obchody s elektronikou, ako tomu bolo pár rokov dozadu, ale napríklad aj módne butiky, predajne s obuvou alebo športové obchody. Napríklad u nás skúsenosti značky Exisport hovoria, že „takéto krátkodobé akcie využívajú zákazníci na nákup drahších kusov oblečenia“.

Tento rok ponúka napríklad reťazec Tesco zľavy v „Čierny piatok“ až do výšky 50 %, podobne, ako predajca spotrebičov a čiernej techniky, Nay Elektrodom. Predajca obuvi Baťa ponúka zľavy až do 65 %, konkurenčná značka Humanic 20 %. Napriek stúpajúcej inflácii sa počet obchodov s touto akciou rozširuje a to isté platí aj pre objem nákupu.

black friday
Black Friday je u nás veľmi populárny

Kto bude z inflácie ťažiť a komu naopak priťaží?

Napriek tomu, že štatistiky a čísla hovoria o nadpriemerných hodnotách rastu cien, treba tieto správy vnímať v celkovom kontexte. Po rokoch 2014 až 2016, ktoré boli charakteristické minimálnou infláciou, v niektorých prípadoch dokonca defláciou, nie je o niečo dynamickejšia akcelerácia nič, čo by sa nedalo čakať.

V blízkom období sa očakáva najmä rast cien služieb, čo by malo súvisieť aj so zvyšujúcou sa mzdou. Z inflácie tak budú ťažiť tie profesie, ktoré boli dlhšiu dobu v úzadí a v ich prípade bude inflácia súvisieť tak s rastom vstupných nákladov, ako aj s rastom miezd.

V rámci celého monetárneho systému je inflácia dôležitá aj z hľadiska obsluhy dlhu. Rýchlejšia inflácia totiž znižuje pomer zadlženia k HDP, čo využívajú najmä krajiny, ktoré ešte stále operujú s deficitnými rozpočtami. Medzi tieto krajiny patrí aj Slovensko, ale napríklad aj susedná Česká republika.

Naopak, rýchlejšia a vyššia inflácia priťaží najmä bežným spotrebiteľom a poctivcom, ktorí si nenabrali veľké finančné záväzky, ale naopak, snažia sa sporiť. Za rovnaké množstvo peňazí si totiž v budúcnosti môžu obstarať menej materiálnych hodnôt, ako tomu je dnes.

Nižšie zhodnotenie dosiahnu aj konzervatívni investori, kde im môže inflácia spolu s rôznymi poplatkami ukrojiť z výnosu aj viac, než polovicu.

Tí, čo sa však nebudú báť väčšieho rizika a budú investovať viac na akciovom trhu, môžu naopak z ekonomickej konjunktúry vyťažiť rozprávkové zhodnotenie. Ako ukazujú najmä ázijské trhy, v ideálnom prípade aj 50 % a viac.

Zdroj: finweb.sk, kurzy.cz