Kam investovať svoje peniaze v roku 2017? Tu je našich 5 tipov!

Úspešný investor musí vedieť, že dôležité je vedieť nielen ako, ale aj kam investovať. Niektorí investujú priamo do akcií vybraných spoločností na burze, ďalší do cenných kovov, najmä zlata. Veľmi populárne sú aj investície do podielových fondov, kde si však treba dať pozor na poplatky a najmä zloženie samotného fondu. Ak chcete vedieť, čo odporúčajú naši špecialisti, tu je našich 5 tipov, kde je najlepšie investovať peniaze:

Tip číslo 1: Nehnuteľnosti

Investovanie do nehnuteľností sa nielen u nás stále oplatí. Treba však zvoliť rozumnú formu, pretože napríklad kúpiť si v dnešnej dobe nejakú nehnuteľnosť a spoliehať sa na to, že ju o rok predáte výhodnejšie, je naozaj príliš veľké riziko.

Oveľa lepšie a efektívnejšie je investovať prostredníctvom konkrétnych investičných skupín do určitých developerských projektov. Vyberať si však treba obozretne len tie projekty, ktoré prinášajú stabilne vysoké výnosy a sú riadené s cieľom dosiahnuť pre investorov vysokú návratnosť vložených finančných prostriedkov.

Tip číslo 2: Robotika

Moderná robotika a robotické autonómne systémy sú najdynamickejšie odvetvia, do ktorých sa v rámci moderných technológií rozhodne oplatí investovať. Niektoré odhady hovoria, že v horizonte najbližších 7 až 8 rokov možno očakávať ročný rast globálneho trhu s robotikou až o 10 percent ročne. To by znamenalo takmer zdvojnásobenie vloženej investície.

V tomto segmente je dôležité orientovať sa buď na akcie konkrétnych technologických spoločností, alebo využiť služby finančných expertov, ktorí majú prehľad v tejto oblasti. Potenciál v tejto oblasti určite je a stačí ho už len využiť.

Tip číslo 3: Rizikovejšie dlhopisy

Ak niekto investuje do dlhopisov, je práve v roku 2017 najvyšší čas presedlať z konzervatívnych a nevýkonných dlhopisov do tých rizikovejších. Ide napríklad o štátne dlhopisy niektorých krajín strednej a východnej Európy, prípadne o podnikové dlhopisy firiem v neinvestičnom stupni.

Za zmienku stoja aj niektoré štátne dlhopisy rozvíjajúcich sa trhov, kde je však lepšie nechať výber na odborníka z tejto oblasti. Aj tu by malo platiť, že nestavíte „všetko na jedného koňa“ a riziko rozložíte do viacerých oblastí, respektíve do investovania dlhopisov viacerých štátov.

Tip číslo 4: Kolektívne pôžičky

Oblasť P2P, čiže peer-to-peer pôžičiek, rastie a to najmä v krajinách strednej a východnej Európy. Investori dosiahli v roku 2016 vysoké výnosy a inak by tomu nemalo byť ani v roku 2017. Výhodou tohto investovania je, že riziko je pomerne nízke vďaka celému systému fungovania P2P pôžičiek.

Všetko prebieha prostredníctvom sprostredkovateľských a distribučných systémov, dobrým príkladom je Žltý melón alebo Finzo. Investor vloží svoje peniaze a distribučný systém ich rozdelí medzi viacerých záujemcov o úver. Riziko nesplatenia je tak nižšie a výnos býva často krát nad úrovňou úrokov, aké poskytujú na pôžičkách banky.

Tip číslo 5: Vybrané spoločnosti v USA, Rusku, Číne, Japonsku, Indii

Okrem segmentov sa oplatí zamerať aj na určité krajiny. V USA to vyzerá v tomto roku na uvoľnenie niektorých regulácií, z čoho by mohli profitovať najmä farmaceutické a finančné spoločnosti. V Japonsku síce stále prevláda deflácia, ale čoraz viac expandujú spoločnosti z rôznych oblastí, ktoré sú doslova hladné po kapitále od investorov.

Čína už dlhodobo rastie vysokým tempom a rok 2017 by mohol byť príležitosťou pre každého, kto chce investovať do spoločností zameraných na spotrebiteľský segment. India je dnes v hľadáčiku svetových médií pre viaceré ekonomické a protikorupčné opatrenia, no aj tu je možné nájsť zaujímavé akciové spoločnosti, napríklad z oblasti IT. Investovať sa môže vyplatiť napríklad aj v Rusku, najmú do spoločností  z bankového sektoru a z ropného priemyslu.

Zdroj: finweb.sk