Martin Vajay: Ako ovplyvnili francúzske voľby trhy?

Politika vždy ovplyvňovala trhy a investorov. Videli sme to pri Brexite, rovnako tak aj po nečakanom víťazstve Donalda Trumpa v USA. Tento krát sa pozornosť obrátila na Francúzsko, jedného zo zakladateľov súčasnej architektúry EÚ.

Už po prvom kole prezidentských volieb, kedy navzdory prieskumom zvíťazil centristický kandidát Emmanuel Macron, sa ukázal rast európskych akcií. Trhy sa totiž obávali, že s kandidátkou krajnej pravice Marine Le Pen by mohol do druhého kola postúpiť napríklad kandidát krajnej ľavice, Jean-Luc Mélenchon. Obaja boli pritom euroskeptici, hoc každý na opačnej strane politologického spektra.

Druhé kolo, po ktorom presvedčivo zvíťazil „euro-optimistický“ Emmanuel Macron, prinieslo rovnako rast, ale už nie všade. Prvý reagoval japonský index Nikkei s nárastom +2,3 %. Po ňom rástol aj juhokórejský Kospi, zhodne o +2,3 %. Austrálsky ASX 200 však už tak pozitívny nebol a pripísal si len +0,59 %.

Po otvorení európskych trhov však už rast nenastal. Nemecký Dax klesol o -0,01 %. Britský FTSE o -0,04 %. Prekvapením bola reakcia francúzskeho CAC, ktorý na domáce udalosti reagoval poklesom -0,53 %.

Čo z toho vyplýva? Osobne si myslím, že možný záver je len jeden. Európske trhy, poznajúc lepšie lokálnu situáciu, reagovali už po prvom kole. Investori mali jasno už hneď v apríli a tak svoj optimizmus preniesli do rastu skôr. Ostatné svetové trhy čakali až na druhé kolo. Tak či onak, ukazuje sa, že stabilné prostredie praje investovaniu a akékoľvek experimenty sú slepou uličkou, ktorá neprospieva ani ekonomike, ani jednotlivcom.

Pekný deň všetkým!