Najbohatší ľudia sveta: vedie Bill Gates, medzi miliardármi je aj Slovák

Rebríčky a zaujímavé čísla vždy pútajú pozornosť. Inak tomu nie je ani vtedy, ak sa bavíme o najbohatších ľuďoch na svete. Známy časopis Forbes vydal aj tento rok rebríček najbohatších ľudí na svete. V zozname sa nachádzajú aj ľudia, ktorí majú majetok v miliardách amerických dolárov a prvý krát sa medzi nimi ocitol aj Slovák.

Bill Gates stále vedie

Stálicou popredných miest svetového rebríčka najbohatších ľudí je známy zakladateľ softwarovej spoločnosti Microsoft Bill Gates. Ten sa umiestňuje na čele pravidelne a za posledných 23 rokov bol na prvom mieste až 18 – krát. Hodnota jeho majetku je neuveriteľných 86 miliárd dolárov a za svoje bohatstvo vďačí práve svetovému IT gigantu, ktorý má na svedomí operačný systém Windows alebo kancelársky balík Office.

O necelých 10 miliárd dolárov menej má hodnotu majetok Warrena Buffeta. Tento známy finančník sa preslávil najmä svojimi neuveriteľnými schopnosťami investovať vždy do správnych spoločností a komodít. Sám vedie spoločnosť Berkshire Hathaway a je legendou i vzorom pre všetkých začínajúcich investorov.

Prvú trojicu najbohatších ľudí uzatvára Američan Jeff Bezos. Aj v prípade tohto pomerne mladého človeka je za jeho úspechom internet, konkrétne najznámejší internetový obchod Amazon. Bezos je totiž jeho majiteľom a zároveň najväčším „skokanom“ roka, keďže ešte minulý rok mal jeho majetok hodnotu len okolo 45 miliárd dolárov. Dnes ich má o 27 viac.

IT a telekomunikácie sú zárukou úspechu

To, že moderné technológie zaručujú naozaj rozprávkové bohatstvo, potvrdzujú aj ďalšie umiestnenia. Piatym najbohatším mužom planéty je napríklad zakladateľ známej sociálnej siete Facebook, Mark Zuckerberg. Tento Američan aktuálne vlastní majetok v hodnote 56 miliárd dolárov, no je viac než jasné, že v budúcnosti má vyššie ambície.

Hneď za ním s majetkom cez 54 miliárd amerických dolárov je Carlos Slim Helu, kráľ telekomunikačných operátorov a spoločností. Je majiteľom napríklad spoločností Telmex, Telcel či América Móvii. Na siedmom mieste je Larry Ellison, ďalší Američan z oblasti IT. Zakladateľ spoločnosti Oracle má aktuálne majetok viac ako 52 miliárd dolárov a v rebríčku TOP miliardárov nie je žiadnou náhodnou výnimkou.

Posuňme sa teraz na číslo 12. a 13. Nájdete tu dvojicu zakladateľov a majiteľov najznámejšieho vyhľadávača na internete, Google. Larry Page s majetkom za 40,7 a Sergey Brin s majetkom za 39,8 miliardy sú tiež potvrdením pravidla, že kto určuje pokrok celého ľudstva v oblasti moderných technológií, ten musí zákonite oplývať obrovským bohatstvom.

Slováci a Češi v rebríčku

Prvýkrát v histórii rebríčka Forbes sa medzi miliardármi ocitol aj Slovák. Konkrétne hovoríme o Ivanovi Chrenkovi, ktorý má podľa časopisu majetok v hodnote 1,1 miliardy amerických dolárov. K tomuto majetku sa dostal vďaka aktivitám v sektore realít a developerstva a aj nezasvätení ľudia určite už počuli o jeho realitnej skupine HB Reavis.

Táto spoločnosť stojí napríklad za projektmi Auparkov vo viacerých slovenských mestách, alebo aj za známym komplexom v Bratislave, Twin City. HB Reavis má však za sebou aj projekty v Londýne a plánuje dokonca postaviť najvyšší mrakodrap v Európskej únii, v poľskej Varšave.

Čo sa týka Čechov, v najnovšom rebríčku Forbes majú až 6 násobné zastúpenie. Najbohatším Čechom je Petr Kellner s majetkom cez 12 miliárd dolárov. Za ním nasledujú Andrej Babiš s majetkom 3,4 miliardy, Radovan Vítek, Karel Komárek a Daniel Křetínský s majetkom zhruba od 2 do 2,4 miliardy a Pavel Tykač s majetkom 1,3 miliardy dolárov.

Na záver ešte dve zaujímavé čísla. Celkovo je na svete 2043 ľudí, ktorí vlastnia majetok viac ako 1 miliardu amerických dolárov. Oproti predošlému roku narástol ich počet o 233 ľudí. Pozitívne je tiež to, že čoraz viac najbohatších ľudí začína svoje bohatstvo používať aj na humanitárne, charitatívne a iné prospešné ciele pre celú spoločnosť.

Zdroj: finweb.sk