Potraviny Delia sa dočkajú významnej expanzie. Vďaka Arca Capital, ktorá preberá 67 % ich akcií

Sieť potravín Delia čakajú veľké zmeny. Kým doteraz mala svoje obchody najmä v Bratislave a jej najbližšom okolí, v budúcnosti bude expandovať ďalej, najmä do západného Slovenska. Pôvodne bratislavská sieť menších predajní zameraných na čerstvé potraviny tak úplne zmení svoje geografické zameranie. Kvalita by sa samozrejme meniť nemala.

Arca Capital preberá 67 % akcií

Doteraz mohla verejnosť vidieť za touto špecifickou sieťou predajní najmä dve mená: Jozefa Berka a Igora Janoka. Bývalí manažéri hypermarketov Carrefour túto sieť založili pred dvoma rokmi a za toto obdobie sa Delia stala populárnou značkou v našom hlavnom meste. Teraz však prichádza k veľkým zmenám.

Známa finančná a investičná skupina Arca Capital, na ktorej čele je známy miliardár Pavol Krúpa, sa priznala k prebratiu dvojtretinovej väčšiny akcií tejto siete potravín. Ako finančný investor bola pritom Arca Capital už pri zrode Delie, teraz sa stane oficiálne jej väčšinovým spolumajiteľom.

Rastislav Velič, partner investičnej skupiny Arca Capital, pre portál Etrend vyhlásil: „V sieti predajní potravín Delia sme ako finančný investor etablovaní od jej založenia. Teraz preberáme už aj 67 percent jej akcií.

Ďalších 50 predajní na Slovensku

Velič rovnako informoval, že k doterajším 25 predajniam plánuje Arca Capital zriadiť 50 ďalších predajní Delia. Rozšíriť by sa mala sieť obchodov až po Nitru alebo Prievidzu, pričom neskôr je možná expanzia aj na územie stredného a východného Slovenska.

Na rozdiel od otvárania vlastných predajní však bude pre stredoslovenský a východoslovenský región presadzovať finančná skupina skôr franchising. To znamená, že ak bude chcieť niekto ťažiť z atraktívnosti a know-how značky Delia, môže uzatvoriť licenčnú dohodu s materskou organizáciou a prevádzkovať vlastné potraviny v regióne.

Pre expanziu sa rozhodla Arca Capital najmä na základe zaujímavých výsledkov v Bratislave. Už dnes totiž dosahujú potraviny Delia mesačné tržby cez milión € a dostavujú sa prvé zisky. Je teda najvyšší čas na expanziu, samozrejme, aj s potrebným zázemím. Práve preto chce Arca pre deliu postaviť vlastný logistický sklad a uvažuje sa aj o internetovom obchode.

Delia má pobočky najmä v Bratislave
Zatiaľ má Delia 25 pobočiek v Bratislave a okolí

Presadí sa aj v Českej republike?

Arca Capital má so sieťou Delia veľmi ambiciózne plány aj za hranicami Slovenska. Prostredníctvom franchisingového modelu by chcela dostať Deliu aj do Českej republiky, konkrétne do hlavného mesta Praha. Až 20 predajní by sa mohlo v Prahe otvoriť, pričom podľa slov Rastislava Veliča na túto temu prebiehajú rozhovory s pražskou komunitou vietnamských obchodníkov.

V Českej Republike má pritom Arca Capital už pomerne zaujímavú históriu v potravinárskom segmente. Prostredníctvom svojich dvoch producentov minerálok Ondrášovka a Karlovarská Korunní ovláda až pätinu trhu v tomto obore. Ďalšie akvizície by mohli podľa slov Veliča nastať aj v oblasti malých pivovarov alebo v oblasti výroby čerstvých štiav.

V minulosti ovládala Arca Capital aj českého výrobcu káv a pečiva Marila Balírny a tiež české škrobárne Natura. Po nástupe finančnej krízy však tieto dva potravinárske podniky predala.

Arca Capital mieri ešte vyššie

Značka Delia je pre investičnú skupinu príležitosťou s oveľa väčším potenciálom. Rastislav Velič pre Etrend.sk načrtol aj ďalšie využitie tohto „brandu“, napríklad rozbehnutie novej siete kaviarní, prípadne dokonca siete vlastných čerpacích staníc.

Arca Capital za uplynulé roky pritom realizovala viacero investícií v takých oblastiach, ktoré neboli natoľko medializované. Prevzala napríklad viacero personálnych agentúr, retailové projekty alebo projekty v oblasti finančných služieb. Skupina tiež získala v Prahe aj v Bratislave zaujímavé pozemky, kde bude riešiť veľké realitné projekty.

Arca Capital spravuje aktuálne vlastné aktíva aj aktíva svojich klientov v celkovej hodnote až 1,4 miliardy €. Toto číslo vzbudzuje obrovský rešpekt, nakoľko je až 5 násobne vyššie, ako tomu bolo napríklad pred nástupom finančnej krízy. Investovať do nových projektov a zhodnotiť vložené finančné prostriedky tak evidentne vie táto finančná skupina na jednotku s hviezdičkou!

Zdroj: etrend.sk