ONDRÁŠOVKA a.s.

Sektor

Potravinárstvo

Investícia

22 240 000 EUR, 100% (venture capital)

Vstup

2007, Česká republika

Základné informácie

Skupina Arca Capital je od roku 2007 majiteľom spoločnosti ONDRÁŠOVKA a.s., ktorá je významným výrobcom a distribútorom prírodných aj ochutených minerálnych vôd. V priebehu realizácie projektu boli uskutočnené významné investície a zhodnotenie je aj vďaka týmto investíciám realizované cez zvyšovanie trhového podielu. Vedľa organického rastu spoločnosť rastie aj prostredníctvom akvizícií, medzi ktoré patria akvizície spoločností NIKOL Nápoje a MONA ZNOJMO, ktoré boli realizované na začiatku roka 2015.

Do 1.3.2009 bola spoločnosť rozčlenená na divízie – výroba kávy, výroba pečiva (perníky, piškóty a oblátky) a výroba minerálnych vôd. K 1.3.2009 Arca Capital divízie kávy a pečiva odpredala spoločnosti MOKATE, čím nastalo radikálne zoštíhlenie výroby. Od marca 2009 sa spoločnosť sústreďuje na výrobu a distribúciu minerálnych vôd. Portfólio Ondrášovky tvoria prírodné minerálne vody a ochutené minerálne vody a spoločnosť taktiež dodáva na trh liečivú minerálnu vodu pod názvom Šaratica alebo LaxaCare.

Zdroje minerálnej vody a výrobné kapacity sú umiestnené v Ondrášove (20 km od Olomouca), v Českej republike. V roku 2011 spoločnosť kúpila ďalšie vrty, čím dosiahla najvyššiu kapacitu vrtov s minerálnou vodou v regióne ČR a SR. Tieto podzemné rezervoáre sú chránené niekoľkými stupňami ochrany pred znečistením. Prírodný vodný zdroj, z ktorého je plnená minerálna voda Šaratica/LaxaCare, sa nachádza medzi obcami Šaratica, Újezd u Brna a Židlochovice.

Ondrášovka je odporúčaná na dlhodobé pitie kvôli nízkej hladine mineralizácie, avšak v potrebnom množstve obsahuje minerály, ktoré sú dôležité pre správny vývoj a správnu funkciu organizmu. Ondrášovka je minerálna voda príjemnej chuti vhodná ku každodennej spotrebe pre celú rodinu i pre deti od 3 rokov. Šaratica/LaxaCare je jedinečná minerálna voda, ktorej liečivé účinky sú známe viac ako 100 rokov a to nielen u nás, v Českej Republike, ale aj vo Francúzsku, Rakúsku, či Nemecku. Je skvelým pomocníkom pri problémoch so zažívaním a v poslednej dobe ju čím ďalej, tým viac ľudí využíva aj pri chudnutí ako súčasť zdravého životného štýlu. Je nenahraditeľná pri liečbe nízkeho tlaku, únavy, ochorení obličiek, sklerózy, pečeňových a kožných ochorení a je vhodná pre dlhodobé pitie aj pre tehotné ženy. V roku 2010 sa spoločnosti podarilo so Šaraticou/LaxaCare preniknúť dokonca aj na čínsky trh.

Spoločnosť sa v poslednom čase sústredila na racionalizáciu a zefektívnenie výroby a obchod a marketing. Okrem akvizície nových vrtov investovala do rekonštrukcie distribučného skladu, nového systému čistenia oplachovej vody a odželezňovania, inštalovala novú sirupáreň, s pomocou fondov Európskej únie inštalovala novú stáčaciu linku a v neposlednom rade zvýšila výrobnú kapacitu závodu, čo umožní spoločnosti zvýšiť tržby takmer o 100%. V oblasti marketingu sa spoločnosť sústredila najmä na nový tvar fľaše, kde sa pri úspore 10% PET gramáže podarilo docieliť lepšie držanie v ruke a zabrániť tak jej deformovaniu pri pití. S marketingom značky významne pomáha aj speváčka Lucie Bíla, ktorá sa stala tvárou Ondrášovky. Aj v spolupráci s ňou sa vyvinuli nielen nové príchute pre perlivé minerálne vody, ale prvýkrát aj pre neperlivé minerálne vody a to napríklad: bylinkami ochutená hruška a medovka, ríbezle alebo jablko a višňový kvet. Týmto sa značka stala lídrom v nasadzovaní príchutí v regióne ČR a SR. V rovnakej miere sa spoločnosť venovala aj Šaratici, ktorá dostala nový exportný názov LaxaCare. Zároveň sa spoločnosť s produktom LaxaCare zúčastnila medzinárodnej výstavy PLMA fair 2012 v Amsterdame, kde zaujala významných veľkoodberateľov z viac ako 70 krajín.
ONDRÁŠOVKA a.s. sa aktívne zúčastňuje na podpore zdravého životného štýlu a charitatívnych akciách, ako je každoročne Deň narcisov. Nechýba ani na spoločenských a športových akciách – Dar nádeje, Miss Spiša či Európske majstrovstvá v raftingu Lipno 2012. Od roku 2009 bola hlavným partnerom futbalového pohára Ondrášovka Cup. Od začiatku roku 2012 má Pohár nového hlavného partnera, avšak Ondrášovka naďalej zabezpečuje pitný režim pre športovcov.