Slovensko vs. Česká republika: kto dlhuje viac a aké sú naše dlhy v porovnaní s najvyspelejšími ekonomikami sveta?

Štátny dlh. Pre niekoho abstraktný pojem, no v skutočnosti sa dlh štátu týka každého jedného obyvateľa. Neveríte? Čísla, ktoré uverejníme v tomto článku, vás možno presvedčia o tom, že štátny dlh nie je žiadna imaginárna veličina, ale veľmi konkrétny záväzok. Poďme sa pozrieť na to, ako si počíname v porovnaní s našimi susedmi aj inými krajinami.

Česká republika dlhuje takmer 1,8 bilióna korún

Štátny dlh Českej republiky sa v prvom polroku znova zvýšil a aktuálne je na úrovni 1,789 bilióna korún. Len nedávno Ministerstvo financií ČR predávalo štátne dlhopisy, vďaka čomu sa dlh od začiatku roka zvýšil o 175 miliárd korún. V prepočte na Eurá tak dokopy štát dlhuje viac ako 68 miliárd €.

Emisia bola síce z pohľadu úrokov možno zaujímavá, hoci aj o tom by sa dalo polemizovať, ale v každom prípade spôsobila nárast štátneho dlhu. Aktuálne to znamená, že ak by sa dlh rozdelil medzi všetkých občanov, na každého Čecha pripadá suma 169.000 Kč. A to rozhodne nie je už málo, nakoľko podľa aktuálne kurzu koruny voči Euru by to bolo takmer 6.500 €.

Slováci dlhujú viac na obyvateľa, ale menej celkovo

Tradičné porovnanie Slovensko vs. Česko v tomto súboji nemá víťaza. Prečo? Pretože štátny dlh Slovenska je v prepočte na jedného obyvateľa oveľa vyšší a to cez 8.000 €. V tejto disciplíne teda Slovensko vyhralo, ale keď sa pozrieme na celkový dlh, karta sa obráti.

Aktuálne je dlh na úrovni takmer 44 miliárd €, čo znamená, že Slovensko ako štát dlhuje takmer o tretinu menej, než susedná Česká republika. Zaujímavé je, že kým napríklad na tento rok sú výdavky štátu naplánované na 34 534 miliónov €, príjmy budú len 33 450 miliónov €. Slovensko tak stále žije na dlh, hoci, medziročne sa „sekera“ stále znižuje.

dlh na obyvateľa
Dlhy štátu a dlhy na jedného obyvateľa sa môžu opticky veľmi líšiť

Nielen dlh, ale aj jeho úroky

Okrem výšky dlhu je dôležité aj to, aké náklady má štát s jeho splácaním. V tomto sú Slovenská republika a Česká republika na podobnej úrovni. Pri 30 ročných dlhopisoch, čiže pri dlhoch na obdobie 30 rokov, má Česká republika úrok tesne pod úrovňou 1,5 % ročne. 20 ročné dlhopisy vydané Slovenskom sú úročené viac ako 1,7 % úrokom ročne.

V porovnaní úrokov sú veľké rozdiely naprieč celou Európskou úniou. To, za koľko investori požičajú danej krajine, je totiž závislé aj od jej finančnej kondície, stavu ekonomiky a dôveryhodnosti. Tradične najmenej nákladov na splácanie štátneho dlhu majú najmä Nemecko a severské štáty, naopak, najvyššie úroky musia platiť južné krajiny EÚ.

Pomer dlhov k HDP

Aby bolo porovnanie úplné, musíme okrem dlhu v absolútnych číslach zohľadniť ešte jednu veličinu a to hrubý domáci produkt. Ide o hodnotu všetkých výrobkov a služieb vyrobených na území daného štátu a prenesene je možné takúto hodnotu považovať za určitú veličinu výkonu ekonomiky štátu.

Je totiž veľký rozdiel, ak má vysoký dlh v absolútnych číslach krajina s nízkym výkonom ekonomiky a krajina s vysokým výkonom ekonomiky. Tá prvá totiž bude svoj dlh splácať oveľa ťažšie, nakoľko nedokáže získať toľko finančných prostriedkov, aby mohla nielen fungovať, ale aj spoľahlivo svoje záväzky splácať.

Práve z toho dôvodu sa uvádza porovnanie dlhov v percentách hrubého domáceho produktu, čiže v % HDP. Tu je na tom Česká republika oveľa lepšie, ako Slovensko a to pomerom 37,2 % ku 51,9 %.

Tu je tabuľka s porovnaním dlhov Slovenska, Česka a niektorých iných vybraných štátov sveta z hľadiska percenta dlhu k HDP:

KrajinaDlh v % HDP (zaokrúhlene)Počet obyvateľov
sa6 %29 195 895
cz37 %10 553 843
sk52 %5 412 008
fin62 %5 433 730
de69 %81 993 000
fr97 %65 605 000
usa107 %320 341 199

Ako sú na tom Nemecko, Grécko a ďalšie krajiny EÚ?

Čo sa týka Európskej únie, existujú pomerne veľké rozdiely medzi jednotlivými krajinami. Kým napríklad dlh Nemecka je na úrovni cez 69 % HDP, Estónsko má verejný dlh len vo výške okolo 9 % HDP. Je to suverénne najmenej, no napriek takémuto skvelému výsledku by ste si zrejme ako svoju domovskú krajinu vybrali Nemecko a nie pobaltský štát.

Na opačnom konci je „problémové“ Grécko s dlhom na úrovni takmer až 177 %, o ktorom sa za posledné roky popísalo zrejme viac, než dosť. O nič lepšie na tom nie sú ale ani iné štáty nachádzajúce sa v južnej časti Európy: Taliansko dlhuje takmer 133 % HDP, Portugalsko mierne cez 133 % a Španielsko rovných 100 %.

USA ako najväčší dlžník sveta, Saudská Arábia ako jeden z najmenších

Keď sa hovorí o dlhoch, najviac prepieranou témou je zadlženosť Spojených štátov amerických. Národný dlh USA je podľa stánky usdebtclock.org aktuálne takmer 20 biliónov amerických dolárov. Zaujímavé je, že začiatkom roka 2016 to bolo o 1 bilión menej. Takýto veľký nárast by akúkoľvek inú krajinu sveta „položil“.

Nie však USA. Napriek astronomickému číslu je totiž dlh USA stále na úrovni „len“ 107 percent HDP. Mamutí dlh je tak vo výške ročného výkonu ekonomiky a podobne sú na tom viaceré ekonomicky silné krajiny EÚ, napríklad Francúzsko. Naopak, na opačnej strane pomyselného rebríčka je napríklad Saudská Arábia, ktorá má dlh necelých 6 % HDP, čo je jeden z najmenších dlhov na svete.

Zdroj: idnes.cz, Eurostat, finweb.sk, usdebtclock.org