Trhy v Ázií a Austrálii padajú, kľúčový index Dow Jones zažil najväčší denný pád za 6 rokov. Prichádza recesia?

Ekonomické cykly nepustia, po období dlhoročného a prudkého rastu musí prísť nevyhnutne korekcia. Zároveň sa očakáva intenzívnejšie spustenie inflácie, ktorá doteraz akoby ani neexistovala. Ak do toho pripočítame prichádzajúce obdobie regulácie kryptomien, investorom zrejme skončia zlaté časy vysokých výnosov.

Americké akcie zažili dva prudké poklesy

Kľúčový americký burzový index Dow Jones zažil najväčší celodenný prepad od augusta 2011. Kým v pondelok 5. februára odpísal za jediný deň obchodovania až 1600 bodov, vo štvrtok stratil ďalších 4,15 %, čo je niečo cez 1000 bodov.

Širší index S&P 500 klesol o 3,75 % a index technologického trhu Nasdaq o 3,90 %. Spolu stratili indexy Dow Jones a S&P 500 už viac ako 10 % oproti maximám z konca januára. Počas týchto dvoch dní sa tak úplne rozplynul celoročný prírastok a stav burzy sa vrátil dokonca až na úroveň zo začiatku decembra minulého roku.

Prepad amerických akcií nasledovala Ázia aj Austrália

Tento prepad nasledovali trhy v Ázii aj v Austrálii. Kľúčový index Nikkei klesol v reakcii na pondelkový pád Dow Jones o 5,26 %, hongkonský Hang Seng o 3,8 % a hlavný index burzy v Šanghaji Composite dokonca zaznamenal pokles už po polhodine obchodovania a to o 1,89 %. Austrálsky index S&P / ASX200 stratil 2,74 %.

Ešte horšie reagovali trhy v Ázii na opätovný prepad v USA minulý štvrtok. Na záver piatkového obchodovania klesol index Hang Seng o 3,1 % a Composite zaznamenal stratu 4 %. Podľa mnohých analytikov a expertov šlo jednoznačne o dôsledok čoraz viac sa šíriacej paniky na akciových trhoch.

V USA znova len tesne odvrátili platobnú neschopnosť

Olej do ohňa priliala znova americká vláda. Kongres totiž minulý piatok odsúhlasil dlhodobé financovanie federálnej vlády, ale až niekoľko hodín po tom, čo jej oficiálne došli peniaze na prevádzku. Takáto situácia nie je ničím výnimočná, stalo sa tak už viackrát za posledné roky.

Zákonodarcovia sa zatiaľ ani raz neodvážili vzdorovať zvyšujúcemu sa dlhu a doposiaľ vždy podporili navýšenie rozpočtových výdavkov pre nasledujúce obdobie. Ak by tentoraz návrh odmietli, museli by nútene zostať doma stovky tisíc štátnych zamestnancov a úrady by museli fungovať vo veľmi obmedzenom režime.

prepad na burze
Americké trhy zažili rekordný prepad, strhli so sebou aj tie v Austrálii a v Ázii

Inflácia na obzore?

Posledné roky sa niesli v znamení nízkych kľúčových úrokových sadzieb. Týkalo sa to tak americkej FED, ako aj našej ECB. Napriek nízkym sadzbám a masívnemu tlačeniu nových peňazí sa však nepodarilo priblížiť k inflačnému cieľu. Ruská banka napríklad kvôli tomu znižovala kľúčové úroky až šesťkrát za rok 2017.

Rok 2018 by ale v tomto ohľade mohol byť rokom obratu. Rast cien komodít, rast zisku firiem a najmä silný dopyt by mohli zvýšiť infláciu a rast spotrebiteľských cien. Na obzore je tiež zvyšovanie kľúčových rokových sadzieb, napríklad Česká národná banka zvýšila začiatkom februára základnú úrokovú sadzbu na 0,75 % a nevylučuje ďalší rast.

Kryptomeny v znamení poklesu a regulácie

Od začiatku roka sa otriasa aj trh s kryptomenami. Pokles spôsobili najmä snahy o regulácie v Južnej Kórei a Číne, ale napríklad aj odmietavý postoj ku kryptomenám zo strany Indie. To všetko vyústilo v prepad napríklad najznámejšej kryptomeny, Bitcoinu, až pod hranicu 6.000 amerických dolárov.

To, že táto oblasť je stále mimoriadne rizikovou z pohľadu investovania, dokumentujú nielen vyhlásenia politikov alebo veľký pokles hodnoty, ale aj konkrétne kroky bánk. Napríklad najväčšia švédska banková skupina Nordea zakázala svojim zamestnancom obchodovanie s kryptomenami.

Bezpečnejšie a stabilnejšie výnosy

Výsledkom všetkých vyššie spomínaných faktorov by mal byť v roku 2018 odliv investorov z tých najviac rizikových investičných aktivít, najmä z akciového trhu a zo sveta kryptomien. Naopak, do kurzu sa dostanú stabilnejšie možnosti so zaujímavým zhodnotením.

Najlepším príkladom stabilnejšej možnosti investovania v kombinácii s nadpriemerným výnosom sú komerčné dlhopisy, ktoré zaznamenávajú za posledné obdobie nárast záujmu.

Dlhopisy ponúkajú vopred známy výnos a zároveň bezpečnú formu investovania, najmä ak sa jedná o dlhopisy známych a veľkých finančných či investičných skupín. Táto forma investovania je vhodná najmä pre tých, čo chcú nechať svoje peniaze zarábať dlhšiu dobu, napríklad 5 či 10 rokov, čo je aj štandardný investičný horizont väčšiny bežných investorov.

Zdroj: finweb.sk, etrend.sk