Záchranná odysea Grécka končí – krajina smeruje k udržateľnému zotaveniu

Úsporné opatrenia, ktoré Grécko prijalo vďaka svojmu záchrannému plánu, položili základy pre udržateľné zotavenie krajiny. Tak znelo pondelkové vyjadrenie európskeho komisára pre hospodárske a menové záležitosti Pierra Moscoviciho. Pre Grécko sa tak 20.8.2018 začína nová kapitola, kedy oficiálne opustí posledný z troch záchranných programov.

Od vypuknutia dlhovej krízy v roku 2010 sa žiadnej gréckej vláde nepodarilo zabrániť bankrotu. Krajina tak musela prijať najväčšiu finančnú záchranu v histórii, aby odvrátila svoj odchod z eurozóny tzv. Grexit. Od roku 2010 boli Grécku poskytnuté pôžičky v celkovej výške 288,7 miliárd eur. Podľa agentúry Reuters 256,6 miliárd eur poskytli Grécku európsky partneri, zvyšných 32,1 miliárd eur požičal krajine Medzinárodný menový fond (MMF). Tieto peniaze mali pomôcť Grécku vyriešiť dlhodobé štrukturálne problémy, ktoré sa podpísali na kríze v krajine.

Grécko v pondelok 20.8.2018 úspešne ukončilo svoj posledný záchranný program, ktorý bol schválený v auguste 2015. Grécku bolo v treťom záchrannom balíčku poskytnutých 86 miliárd eur. Oznámil Európsky stabilizačný mechanizmus.

 

Európa bude podporovať Grécko aj naďalej

Zdroj: www.pixabay.com

Podľa Moscoviciho prijalo Grécko rozsiahle reformy, ktoré položili základy pre udržateľné zotavenie. Grécko si tak zaistilo pozíciu v  eurozóne a  Európskej únii. Krajina zavŕšením programu makroekonomických úprav začína po ôsmich ťažkých rokoch novú kapitolu. Uviedla to v súvislosti s úspešným ukončením posledného trojročného záchranného programu Európska komisia (EK).

Európska komisia vo svojom prehlásení taktiež upozornila, že Grécko sa naďalej bude musieť sústrediť na doriešenie sociálnych a ekonomických problémov, ktoré stále pretrvávajú z doby krízy a ďalej pokračovať v ozdravovacom tempe. Komisár Moscovici vyjadril Grécku podporu a uviedol, že Európa bude pri Grécku stáť aj v budúcnosti. Predseda EK Jean-Claude Juncker vo svojej správe pre média odkázal, že ukončenie záchranného gréckeho programu je dôležitým momentom pre celú EÚ. Taktiež ako aj jeho kolega, komisár Moscovici, prisľúbil krajine partnerstvo do budúcna.

Ekonomika Grécka mierne rastie

V dobe krízy grécka ekonomika klesala 5,5 percenta. Vďaka rozsiahlym reformám sa krajine už v minulom roku podarilo dosiahnuť hospodársky rast 1,4 percenta. V tomto a budúcom roku by mala vo svojom pozitívnom trende pokračovať. Predpokladá sa, že rast gréckej ekonomiky sa v rokoch 2018 a 2019 udrží približne na úrovni 2 percent. Uviedol Moscovici.

 

Ukončenie záchranného programu nie je dôvod k oslavám

Zdroj: www.pixabay.com

Grécko zaznamenalo v roku 2017 mierny ekonomický rast, štátne financie sa zlepšujú a vývoz krajiny je na vzostupe. Avšak opustenie záchranného programu nie je pre mnoho Grékov dôvodom k oslavám. Upozornila agentúra AP.

Grécko naďalej trápi vysoká nezamestnanosť. Skoro každý piaty Grék v produktívnom veku je bez práce a len niekoľko z nich dostáva dávky od štátu. Podľa údajov gréckeho štatistického úradu v máji 2018 miera nezamestnanosti v Grécku klesla pod hranicu 20 %, a to po prvýkrát od septembra 2011.

Priemerný plat v krajine klesol viac ako o tretinu, zatiaľ čo dane prudko vzrástli. Nové pracovné miesta sú zle platené a preto stovky tisíc kvalifikovaných pracovných síl odchádza za prácou do zahraničia.

Alarmujúce hodnoty dosahuje Grécko aj v miere nezamestnanosti mladých, ktorá sa pohybuje na úrovni 43,6% – najhoršia  spomedzi všetkých štátov EÚ. Podľa súčasných odhadov by mala do roku 2023 klesnúť miera nezamestnanosti v Grécku na 14%. Analytici sa domnievajú, že Grécko bude potrebovať ďalších 10 rokov, kým sa vráti k predkrízovému životnému štýlu.

 

Zdroje: www.fxstreet.cz / www.theguardian.com / www.reuters.com