Arca Capital chce kúpiť rakúsku Wiener Privatbank. V oblasti finančníctva, úverov a platieb sa investičná skupina presadzuje čoraz viac

Pavol Krúpa si plní svoj ďalší veľký investičný cieľ: vlastniť banku. Známa investičná skupina Arca Capital prejavila záujem o kúpu 72 % podielu v rakúskej banke Wiener Privatbank. Na poli finančníctva si tak známy slovenský miliardár upevní svoje postavenie, nakoľko investičná skupina nie je v tomto obore nováčikom.

Viedenskí realitní magnáti sa rozhodli predať, Krúpa zas kúpiť

Arca Capital už dlhšiu dobu „pokukovala“ po vstupe na bankový trh prostredníctvom bankového domu. Vhodná príležitosť sa naskytla práve v tomto období a to vďaka záujmu dvoch viedenských realitných magnátov, Güntera Kerblera a Johanna Kowara.

Tí držia spolu 72 % balík akcií v rakúskej banke Wiener Privatbank. Ide o banku určenú pre bonitnejších klientov a pre skupinu Arca Capital by malo ísť o vrchol celej oblasti finančníctva.

Pre web Euro.cz sa Pavol Krúpa vyjadril, že „podpísali sme zmluvu o budúcej zmluve a zložili sme finančnú zálohu. Teraz dokladujeme všetky potrebné dokumenty, ktoré požaduje regulátor (Rakúska národná banka, pozn. red.). Keď transakciu povolí, môžeme kúpiť majoritu“.

Konkurencia pre privátne banky a nový rast

Vedenie samotnej banky ústami člena predstavenstva Eduarda Bergera túto transakciu víta. „Pribudne nám zrazu 25 tisíc nových zákazníkov“, hovorí Berger. Na mysli má najmä slovenských a českých klientov Arca Brokerage House, čo je obchodník s cennými papiermi patriaci do skupiny Arca Capital.

Po prevzatí má Krúpa záujem získať aj zvyšných 28 % podielu v banke a tým sa stať 100 % vlastníkom. Plány do budúcnosti sú ako obvykle smelé, Arca Capital plánuje nový rast a posilnenie konkurencieschopnosti voči iným privátnym bankám, napríklad aj známej J&T Banky.

„Predpokladám, že ak banku rozbehneme, môžeme od slovenských a českých klientov v priebehu niekoľkých rokov získať od tridsať do päťdesiat miliárd korún (českých, pozn. red.)“, hovorí Pavol Krúpa na margo najbližšej budúcnosti. Zostáva teda už len počkať na posúdenie a schválenie celej transakcie zo strany rakúskeho regulátora.

Ak by všetko malo ísť podľa plánu, chce Krúpa s bankou výrazne expandovať aj za hranice. Vzniknúť by mali zahraničné pobočky v Prahe a Bratislave, uvažuje sa aj o Budapešti. Keďže súčasťou dohody s pôvodnými vlastníkmi je vyčlenenie realitného segmentu, inštitúcia sa bude v budúcnosti zaujímať čisto o bankovú časť a správu majetku.

wiener privatbank
Wiener Privatbank zrejme prejde do vlastníctva Arca Capital

Arca Capital, to zďaleka nie je len „nájazdníctvo“

Arca Capital sa najmä vďaka Pavlovi Krúpovi dostala do povedomia ľudí ako „nájazdnícka“ skupina, no ide len o mediálne pomenovanie aktivít samotného Krúpu. Ten sa zameriava aj na hľadanie príležitostí v tzv. oportunistickom biznise, čiže hľadanie profitu z problémových firiem.

Z minulosti sú známe najmä výpady proti GE Money kvôli podmienkam získania Agrobanky, ale aj dlhodobé upozorňovanie na aktivity Zdeňka Bakalu v kauze OKD. Podľa vyjadrenia spolumajiteľa a finančného riaditeľa Arca Capital, Rastislava Veliča, však tieto aktivity nepresiahnu mieru 15 % celkových aktivít finančnej skupiny.

Nebankový trh a Silverside

To, že sa Arca Capital naplno pustila do oblasti finančníctva, dokumentujú aj jej aktivity z nedávnej minulosti. Na Slovensku pôsobí už od novembra 2015 nebanková spoločnosť Silverside, ktorej cieľom je poskytovanie spotrebiteľských úverov a pôžičiek. V Českej republike by mala nebankovka začať pôsobiť práve túto jeseň.

Nebankový trh na Slovensku aj v Česku zažil pritom za posledné roky pomerne dosť zmien. Najmä na Slovensku sa značne preriedil vplyvom novej prísnejšej legislatívy, čo znamenalo ústup tradičných poskytovateľov úverov a naopak príchod nových.

Silverside je z generácie nových nebankových spoločností, ktoré ponúkajú férovejšie podmienky a modernejší prístup k financovaniu. Na rozdiel od minulosti sa už nebankovka nespolieha na vysoké poplatky ako jeden zo zdrojov príjmov, ale naopak, skrytým poplatkom sa úplne vyhýba a klientom ponúka transparentné podmienky.

nebankové pôžičky
Prostredníctvom Silverside je skupina aktívna aj v oblasti úverov

Investičné fondy ako prvá lastovička, nie však posledná

Arca Capital je v oblasti finančníctva aktívna už dlhé roky aj prostredníctvom investovania. Pod kontrolou má niekoľko sietí investičných sprostredkovateľov a maklérov, čo je dokopy cez 3 tisíc ľudí.

Arca Capital prostredníctvom licencovanej investičnej spoločnosti Redside spravuje v podielových a investičných fondoch aktíva v objeme 500 miliónov Eur. Okrem podielových fondov je investičná skupina aktívna aj v dlhopisoch a cenných papierov prostredníctvom licencovaného obchodníka s cennými papiermi Arca Brokerage House.

Okrem toho sa skupina začala zaoberať viac aj online sprostredkovaním finančných produktov, nakoľko prevzala platformy porovnej24.cz, netfinancie.sk a hyperia.sk. Na Slovenskom a Českom trhu tak vďaka tomu zasahuje aj do oblastí ako sú poistenie majetku, úrazové poistenie, cestovné poistenie, pôžičky a aj zmena dodávateľa energií.

Na Slovensku vlastní skupina inkasnú agentúru Blackside, ktorá začína byť aktívna aj v susednom Maďarsku. Arca Capital rovnako rozvíja nádejný startup v oblasti platieb, platobných príkazov a obchodov na finančnom trhu. Nakoľko táto platobná inštitúcia nevie samostatne prijímať platby alebo založiť účet, práve akvizícia banky bude presne tým, čo Arca v oblasti finančníctva už dlhé obdobie potrebovala.

Zdroj: euro.cz, finweb.sk, echo24.cz, etrend.sk, e15.cz